Goran Aleksić: Podignuta je eurotužba za povrat preplaćenih kamata

Foto: fah

Saborski zastupnik političke stranke Snaga Goran Aleksić izvijestio je u srijedu da je napokon podignuta suparničarska eurotužba na zagrebačkom Općinskom sudu u organizaciji Udruge Franak, a tužbeni zahtjev je koncipiran tako da će se preplaćene kamate računati u visini četvrtine zatezne kamate prema Zakonu o obveznim odnosima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također će se zahtijevati isplata na temelju početne kamatne stope i vidjet ćemo što će sud uvažiti, rekao je Aleksić na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru dodavši kako bi dvojici dužnika trebalo bi biti vraćeno više od 100.000 kuna na ime preplaćenih kamata i zateznih kamata.

Načelna podrška ministra Šprlje

Izvijestio je da su razgovarali s ministrom pravosuđa Antom Šprljom i predstavnicima Mosta kako da se što više oteža ovrha nad nekretninama koje su opterećene nezakonitim ugovornim odredbama, za što su dobili načelnu podršku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekujemo da će to što prije biti riješeno, kazao je Aleksić dodavši da su dobili načelnu podršku i za izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju, kojima bi trebalo biti utvrđeno određivanje početnih fiksnih marži, kao i da se riješi problem RBA zadruga za sve potrošače.

Aleksić je napomenuo da je odsad nešto povoljniji položaj potrošača u Srbiji jer je njihovo tužiteljstvo stalo na stranu dužnika i sudjelovat će u privatnim sudskim tužbama za nezakonite ugovore o kreditima u “švicarcima”, za razliku od Hrvatske u kojoj DORH još uvijek nije pokrenulo postupke protiv banaka na temelju lanjskih kaznenih prijava.

Očekujemo od DORH-a pokretanje prekršajnih postupaka protiv osam banaka koje smo prijavili zbog nezakonitog određivanje parametara kredita s promjenjivom kamatnom stopom, što bi državnom proračunu moglo donijeti između 9 i 25 milijardi kuna, ovisno o tome hoće li sudovi dosuđivati minimalne ili maksimalne kazne, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se ne može ići u ovrhu nekretnine

Predstavnik Udruge franak Denis Smajo rekao je da su u razgovoru sa Šprljom i predstavnicima Mosta predložili da se u Ovršni zakon ugradi odredba da se ne može ovršiti jedina nekretnina u kojoj stanuje fizička osoba, koja u njoj ne obavlja djelatnost i koja joj je nužna za zadovoljenje osnovnih stambenih potreba, a iz toga bi bili izuzeti stanovi pod hipotekom.

Predložili smo i da se ne ide u ovrhu nekretnine ako je dug manji od 50.000 kuna glavnice i da kamate ne mogu biti veće od iznosa glavnice, što je načelno prihvaćeno, kaže Smajo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažniji je prijedlog da se ne može ići u ovrhu nekretnine kupljene kreditom s nezakonitim kamatnim stopama, što je potvrdio i Vrhovni sud pravomoćnom presudom.

Dobili smo načelnu podršku i vidjet ćemo hoće li to biti odgoda do okončanja postupka ili neko drugo rješenje, rekao je Smajo.

Upozorili smo Šprlju na kašnjenje Zakona o stambenom kreditiranju i dobili obećanje da će predstavnici Udruge franak biti pozvani u radnu skupinu za njegovu izradu, rekao je Smajo.

Upitan o prijedlogu paketa poreznih zakona Aleksić je kazao da ministar financija Zdravko Marić nije prihvatio ni jedan njegov prijedlog. Najavio je da će predložiti amandmane o povećanju PDV-a na vino i pivo, uz zadržavanje PDV-a od 13 posto na ostale ugostiteljske usluge, te da se ipak zadrži odredba o neoporezivanju kupnje prve nekretnine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.