Krešimir Planinić, voditelj pravnog tima i član organizacijskog odbora Građanske inicijative “U ime obitelji”, predsjednik saborskog Odbora za Ustav Peđa Grbin, član predsjedništva HDZ-a Milan Kovač i izvršni direktor GONG-a Dragan Zelić gostovali su jutros u emisiji Hrvatskog radija “Politički poligraf” te raspravljali o tome hoćemo li već na idućim parlamentarnim izborima birati zastupnike imenom i prezimenom te služe li narodne inicijative jačanju ili podrivanju demokratskog poretka.
Peđa Grbin je na samom početku istaknuo kako SDP ni u jednom trenutku nije podržao prijedlog za uvođenje moratorija na referendum.
“Činjenica je da država ima problema u pravno okviru uređenja referenduma, ali to država mora ispraviti. Smiješan je prijedlog da dvotrećinskom većinom uvodimo moratorij kad već s tom dvotrećinskom većinom možemo riješiti problem”, pojasnio je ocijenivši kako je najbolji pristup da se problem riješi, ali ne moratorijem, već prijedlozima promjena Ustava koje su dali.
Milan Kovač je istaknuo je kako je HDZ devedesete ukinuo moratorij na demokraciju te kako im ne pada na pamet da 25 godina nakon toga uvodi moratorij.
“Izborni zakon mora biti mijenjan ako ništa zbog izbora u 11. izbornoj jedinici gdje su hrvatski državljani izvan domovine zakinuti”, kazao je.
Planinić: Naš prijedlog o izbornom pragu nužno mora biti u kombinaciji s promjenom izbornih jedinica kako bi sanirali nepravičnost
Krešimir Planinić je pojasnio kako izborni sustav nije pošten, preko 25 posto glasova završi u smeću, od onih što su glasovali, što znači da od 2,2 milijuna ljudi koji su izašli na prošle izbore 2011. – preko 606.000 glasova smo dali za stranku koja nije dobila taj glas – dobile su ga pobjedničke stranke.
“Naš prijedlog o izbornom pragu nužno mora biti u kombinaciji s promjenom izbornih jedinica kako bi sanirali nepravičnost da se glasovi ne gube na način da je četvrtina glasova se gubi, tj. nezasluženo dobiju oni drugi”, kazao je istaknuvši važnost dopisnog elektroničkog glasovanja za građane Republike Hrvatske u zemlji i inozemstvu, 3 posto izbornog praga te samostalne kandidacijske liste.
Pojasnio je kako se time ne ide ka usitnjavanju Hrvatskog sabora, nego naprotiv manje stranaka nego što je sada jer će za svaku stranku birači znati koliko je dobila glasova.
“Koalicija će i dalje biti prije i poslije izbora, ali će birači znati koliko je koja stranka dobila glasova i moći će samo svoje kandidate staviti na kandidacijsku listu”, zaključio je Planinić.
“Vrh HDZ-a je procijenio da će preferencijalno glasovanje biti poteškoća za pojedine kandidate da uvide svoju nepopularnost”, kazao je Planinić komentiravši nepodupiranje referendumske inicijative od strane HDZ-a.
Zelić: referendum je važan institut participacije građana u procesima donošenja odluka
Dragan Zelić je istaknuo kako je referendum važan institut participacije građana u procesima donošenja odluka. Pojasnio je kako GONG u suradnji s grupom zastupnika je također pokrenuo inicijativu promjene izbornog sustava.
“Zalažemo se za preferencijalno glasanje, predlažemo da se onemogući obnašanja dužnosti saborskog zastupnika i gradonačelnika, da potpise prikupljaju sve stranke u koliko se žele kandidirati, želimo i zabranu kandidiranja osoba koje su osuđene za teška kaznena djela, dakle, cjelovitu promjenu izbornog zakonodavstva”, kazao je ocijenivši kako referendum građanske inicijative U ime obitelji nije referendum samo o preferencijalnom glasovanju te kako tu ima nekoliko stvari koje mogu donijeti dodatni nered u izborno zakonodavstvo, upozoravajući na niz rizika.
Kovač: građanska inicijativa U ime obitelji ima pravo predlagati i dobro su došle sve inicijative u Republici Hrvatskoj koje idu na dobrobit naroda i države
Milan Kovač je kazao kako građanska inicijativa U ime obitelji ima pravo predlagati i dobro došle su sve inicijative u Republici Hrvatskoj koje idu na dobrobit naroda i države.
“Međutim u uvjetima u kojima Hrvatska se danas nalazi – gospodarski kolaps u kojem nam i za iduće razdoblje predviđaju gospodarski pad; spuštanje izbornog praga, usitnjavanja političke scene u Hrvatskom saboru, u kratkom vremenu u kojem bi se trebalo u roku od 6 mjeseci donijeti sve strateške odluke o izlasku iz krize – mi ćemo se baviti sastavljanjem Vlade, a naročito ako se prijedlogom U ime obitelji zabrani predizborno koaliranje”, kazao je.
Koaliranje nije upitno, ali zajedničke kandidacijske liste su prijevara
Planinić je upozorio kako koaliranje stranaka prijedlogom građanske inicijative dopušteno i prije i poslije, te kako će Ustav u ovom slučaju zabraniti zajedničke kandidacijske liste koje su prijevara.
Zelić je istaknuo da bi volio da se klub HDZ-a i klub SDP-a jasno očituju hoće li podržati izmjene izbornog zakonodavstva.
Peđa Grbi je istaknuo kako bi prijedlog preferencijalnog glasovanja za njega bio prihvatljiv kada bi ga korigirali da prag gdje se primjenjuje preferencijalnost u izabiru trebalo dignuti na 10 posto, na što je Zelić istaknuo da je to neprihvatljivo.
Zelić je pojasnio kako ćemo imati odgovornije zastupnike izabrane preferencijalnim glasovanjem, kao i puno kvalitetniji saziv Sabora.
“Smisao cijelog prijedloga ‘Birajmo zastupnike imenom i prezimenom’ je da izaberemo sposobne, a ne podobne, da izaberemo one saborske zastupnike koji će bolje raditi i odgovarati nama građanima”, zaključio je Planinić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa