Kalinić za Narod.hr: Gdje je novac koji je Zagreb za obnovu vodovodne infrastrukture digao na londonskoj burzi?

Foto: Fah

“Gdje su i kako su nestali novci koje je grad Zagreb svojevremeno digao na londonskoj burzi, a bili su predviđeni za obnovu kanalizacijske i vodovodne infrastrukture?” – upitao je u petak Pavle Kalinić, nakon još jednog puknuća cijevi u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U petak je poplavljeno jedno od najprometnijih križanja u Zagrebu – Strojarske i Branimirove. Pod vodom je bio i dio Držićeve ulice. Policija je regulirala promet, a na terenu su i bile druge mjerodavne službe. Došlo je do kaosa u prometu, kao i u opskrbi vodom. Teškoće u prometu trajale su satima, a tramvaji su vozili izmijenjenim trasama.

Istraga i forenzika

Gradonačelnik Tomislav Tomašević (Možemo) rekao je:

‘Vodoopskrba i odvodnja i Zagrebački holding će provesti istragu o puknuću cijevi, kako bi se isključila mogućnost ljudske pogreške. Radit će se i forenzika cijevi’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, upravo je Tomašević po dolasku na vlast ukinuo ured za hitne situacije.

“Bolje loš ured nego nikakav”

Obzirom da se u glavnome gradu zaredalo nekoliko izvanrednih i hitnih situacija, treba li Zagrebu ipak takav ured, pitali smo Pavla Kalinića, stručnjaka za međunarodne odnose i sigurnost, te nekadašnjeg pročelnika Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba.

Kalinić je rekao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Osobno smatram da je bolje imati loš ured nego nikakav. Gledajte, zašto je Tomašević ukinuo taj ured, pa to koliko su sposobni, sad vide i oni koji to nisu vjerovali na početku. Čak je tada bio komentar koji je pokazao elementarno neznanje – netko je od njih komentirao da je to bio jedan od najlošije ustrojenih ureda. Međutim, ured se ne ustrojava kako se sviđa nekome tko tamo radi, nego se ured ustrojava na osnovu zakona. To znači da ljudi koji su to komentirali, jednostavno pojma nemaju.”

> Zbog puknuća cijevi poplavljeno jedno od najprometnijih križanja u Zagrebu, a Tomašević ukinuo ured za hitne situacije

> Kalinić za Narod.hr: ‘Htio sam za Zagreb kupiti antidron zaštitu, ali su mi rekli ne može’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedno tijelo treba koordinirati”

Na upit kako se sadašnje gradske vlasti snalaze u izvanrednim situacijama, Kalinić je rekao:

“Pa vidio sam kako su se Tomašević i Vlada snašli kad je pala bespilotna letjelica. Jedni su tvrdili bila je bomba, drugi da nije. Naravno da bombe nije bilo. A što se tiče njihovog snalaženja vidjeli ste koliko im je dana trebalo samo da operu cestu tamo.”

“Problem je u kriznim situacijama da trebate imati jedno tijelo koje će to koordinirati. U Hrvatskoj je problem što mnogi misle da su Bogom dani i da su došli na svoje mjesto jer su lijepi, zgodni i pametni. Međutim nisu. Hrvatsko društvo je kapilarno korumpirano i sve strukture u RH koje postoje, postoje ‘od veze’ – od premijera, predsjednika naniže…

Što se tiče zagrebačke infastrukture i situacije u kojoj su vodovodne i odvnodne cijevi, rekao je da situacija nije bajna i trebalo bi to obnavljati. Za to nikad nema dovoljno novaca, ali u tom smjeru bi se trebalo krenuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje je novac za saniranje?

“Svojevremeno se pričalo kako je grad Zagreb na londonskoj burzi digao određenu količinu novca za saniranje toga. Ali, zaboravlja se reći da je taj isti Milan Bandić koji je stajao iza tog dizanja, izgubio kontrolu nad Zagrebačkim holdingom. Netko drugi je četiri godine kontrolirao Holding nakon što je Bandić izgubio izbore za predsjednika. I kad se ista ekipa vratila, koja je vodila Holding tada, na čelu s Ljubičićem, onda se vidjelo da tih novaca nema. Gdje su i kako su nestali ti novci?” – upitao je Kalinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.