Bivši saborski zastupnik Ivan Pernar usred Zambije javno je optužio Hrvatsku za zataškavanje u aferi Zambija, a okupljenim novinarima ispred tamošnjeg Vrhovnog suda rekao je da “hrvatska javnost ne stoji uz optuženike za međunarodnu trgovinu djecom iz Konga“ i da su se “čak i neki njihovi stranački kolege u Zagrebu, počeli distancirati od njih“…
>Analizirali smo kongoanski obiteljski zakon: Što je sve sporno kod poznatih slučajeva posvajanja iz Hrvatske
“Svjedočio sam i dao sam im važne informacije o slučaju”, kazao je Pernar. “Shvatio sam da hrvatske vlasti pokušavaju zataškati ovaj slučaj i na svaki mogući način izvući optužene iz zatvora”, nastavlja.
“Tužitelji u Ndoli rekli su mi da je odvjetnik koji im je dao te dokumente o posvajanju bio lažni odvjetnik također. Vlasti u Zambiji sumnjaju da su djeca prodana iz sirotišta”, nastavlja svoje javljanje iz Zambije Pernar.
> Zašto se netko od osam hrvatskih diplomata u Ženevi nije ukazao na sjednici o Zambiji?
Rekao je da su hrvatske vlasti pokušale izvršiti pritisak na Dicksona Matemba, državnog tajnika u MUP-u Zambije.
“Nakon službene potvrde iz DR Konga da su dokumenti o posvojenju krivotvoreni, zambijske vlasti imaju jak slučaj i vjerujem da bi suđenje moglo završiti osuđujućom presudom,“ izjavio je bivši saborski zastupnik pred okupljenim novinarima u glavnom gradu Zambije.
Izjavu je dao i za državnu televiziju ZNBC.
“Ako optuženi žele šutjeti, neka šute i dalje – pa će vidjeti koliko im se takva strategija isplati kad priča dođe svome kraju,“ poručio je Pernar i dodao: “Posebnu sumnju budi jedan od tzv. posvojitelja koji je zapravo transrodna osoba, a zna se da takvi ne mogu posvajati djecu u DR Kongu!“
>Nova retorika vladajućih: Gdje su nestali ‘razgovori na najvišim razinama’ oko uhićenih u Zambiji?!
Reakcije na Pernara nema
U Ministarstvu vanjskih i europskih poslova na upit Dnevnika Nove TV “hoće li i što poduzeti te mogu li Pernarove tvrdnje naštetiti cijelom slučaju” – nema odgovora. Iz Vlade kažu da čine sve kako bi “zaštitili svoje državljane”.
Istraga u Hrvatskoj još traje, a dosad o tome nisu ponudili više informacija. Je li moguće da nitko ništa ne zna?
“Ne bih rekao da nitko ništa ne zna, ali dopustite da te četiri institucije, među kojima i ministarstva pravosuđa i unutarnjih poslova, do kraja skupe sva saznanja, pa će vam dati sud”, odgovorio je 16. ožujka ravnatelj SOA-e Daniel Markić na pitanje Dnevnika Nove TV.
Tekst se nastavlja ispod oglasa