U intervjuu za Hrvatski tjednik voditelj Hrvatskih studija prof. dr. Mario Grčević otvoreno je progovorio o različitim temama: pisanju medija o lažnoj pobuni na Hrvatskim studijima, sličnosti situacija na Hrvatskim studijima i Filozofskom fakultetu, progonu branitelja, Thompsonu, pozdravu Za dom spremni i drugim temema.
1 . listopada prof. dr. Mario Grčević izabran je voditelja Hrvatskih studija“. Ubrzo, 5. listopada, Jutarnji list objavljuje članak pod naslovom „Profesori i studenti protiv novog voditelja Hrvatskih studija“, a naslov na izdanju mrežnog portala glasio je „Velika pobuna protiv novog voditelja Hrvatskih studija. Profesori i studenti protiv čovjeka koji je pisao peticije za Thompsona“, piše Hrvatski tjednik u broju od 20. listopada.
U svezi tih događanja prof. Grčević je dao intervju za taj list u kojem je naglasio da bi se na Hrvatskim studijima možda mogla dogoditi slična situacija kao na Filozofskom fakultetu.
Prof. Grčević kaže da pobune i nemira na fakultetu nije ni bilo, pa je i Jutarnji list nakon deset dana na mrežnom portalu ukinuo taj naslov i promijenio u „Dio profesora i studenata protiv novog voditelja Hrvatskih studija, ne slažu se s njegovim programom“.
Prava sitnica: nisu svi nego dio i nije u pitanju Thompson nego program.
Profesor govori da je portal obrisao i komentare čitatelja od kojih je većina išla u prilog njemu, a ne Jutarnjem listu.
Što se tiče usporedbe situacije na Filozofskom fakultetu i Hrvatskim studijima, prof. Grčević ističe da su „mediji u nizu točaka subjektivno i pristrano izvješćivali o događanjima na FF i time dali svoj udjel i stvaranju krize. Može se reći da netko priželjkuje da se takav ‘revolucionarni proces’ dogodi i na Hrvatskim studijima i da ga je putem nekih portala i nekih dnevnih novina bilo pokušao potaknuti“.
Jedna od besmislenih optužbi bila je da prof. Grčević pokušava „pohrvatiti Hrvatske studije“ (kao da samo ime ne govori kakvi bi trebali biti) i da previše forsira „kroatološku priču“. U skladu s tim on tvrdi ti ljudi ne znaju „da je Znanstveno-nastavničko vijeće Hrvatskih studija donijelo takvu odluku“, a to očito ne odgovora pojedinim ideološkim skupinama i političkim strukturama koje u prevelikoj „kroatizaciji“ Hrvatske vide potencijalnu opasnost za svoje pozicije i sinekure (op.). No, to su već pitanja koja zadiru i u specijalni rat protiv Hrvatske za očuvanje i cementiranje današnjih pozicija.
Dobar dio vrlo zanimljivog intervjua prof. Grčević je posvetio vlastitom znanstvenom radu, kao i istoj tematici glede Hrvatskih studija, a krajem intervjua jasno je istaknuo da se protivi političkim hajkama na bilo koga, pa i na Marka Perkovića Thompsona. Kao slobodnomisleći čovjek koji ne podliježe pisanju jeftinih huškačkih medija potpisao je peticiju protiv te hajke.
Osim toga jasno ističe ono što u Hrvatskoj nitko od političara ne želi ili ne usudi reći (a narod očekuje kao kišnu godinu): „Ne slažem se s time da oni koji su vodili rat protiv Hrvatske budu u svemu amnestirani, a oni koji su srcem pomogli obranu zemlje budu progonjeni“.
I za kraj, glede vrlo aktualnog i danas 25 godina nakon početka Domovinskog rata inkriminiranog pozdrava Za dom spremni zbog kojeg se heroji HOS-a ( i drugi) dovode pred sudove (slučaj Markuš) prof. Grčević razborito govori: “Ne mislim da pozdrav Za dom spremni treba biti službeni pozdrav Hrvatske vojske, ali mislim da se ni oni koji su ga koristili u Domovinskom ratu ne mogu optuživati da su ustaše. Inicijativu za njegovo uvođenje dao je posljednji zapovjednik Vukovara Branko Borković. Nije to učinio jer se pozdrav rabio u NDH, već u Domovinskom ratu i Vukovaru i to ne samo u redovima HOS-a“.
Tekst se nastavlja ispod oglasa