Što je istina o vezi ovrhe 435.000 kuna Praljku i Nine Obuljen?

Foto: Snimka zaslona

General pukovnik Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane i haški optuženik Slobodan Praljak 2012. došao je pod ovrhu gotovo pola milijuna kuna. Bilo je to najteže vrijeme kada su mnogi hrvatski generali i sam Domovinski rat bili pod strašnim optužbama međunarodne i dijela domaće zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osamnaest knjiga iz pera generala Slobodana Praljka – u kojima je ukoričio originalne dokumente iz Domovinskog rata, a koje je Ministarstvo kulture proglasilo brošurama 2008. – ovršilo je s računa firme Oktavian d.o.o 435 tisuća kuna, prema tadašnjem pisanju Večernjeg lista.

Ondašnji ministar financija Slavko Linić i generalove studiozne knjige o Domovinskom ratu (18 različitih naslova!) proglašene su brošurama i naplatio se ogroman PDV, što je bio financijski kolaps za hrvatskog generala u obrani pred Haškim sudom. Poznavajući studioznost i znanstveni pristup Slobodana Praljka ratnim stvarnostima (naime, završio je elektrotehnički fakultet s prosjekom 4.5, Filozofski fakultet i Filmsku akademiju), sumnjamo da se radilo o brošuricama ili čak “šundu”.

Nekoliko godina kasnije Ministarstvo kulture je to i potvrdilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak se i premijer Zoran Milanović oglasio: “Bilo bi normalno da su dokumenti koje je prikupio i objavio general u svojim knjigama objavljeni uz financijsku potporu hrvatske države. Umjesto da financira njegovu obranu, država ga financijski kažnjava i onemogućuje da objavljuje istinu o državnoj politici koju brani!“.

Što se zapravo dogodilo? Nina Obuljen tvrdila je u obrani da je 2008., u vrijeme vlade Ive Sanadera (!),„samo potpisala mišljenje stručnih službi“ kao tadašnja državna tajnica u Ministarstvu kulture, prenosi Jutarnji list.

Pametnome dosta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.