Gostujući na Hrvatskom radiju ministar Bauk izjavio je da “u Republici Hrvatskoj postoji veliki broj državljana koji stvarno ne žive u državi”!!!
Time je de facto priznao da stvarni broj birača s prebivalištem u RH nije 4 milijuna kako neprestano ponavlja. Prema riječima ministra Bauka mi imamo oko 3,76 milijuna građana s važećom osobnom iskaznicom, ali prema podacima DZS i HZZO-a postoji oko 3,5 milijuna punoljetnih stanovnika, što znači da oko 260.000 državljana ima prijavljeno prebivalište ali stvarno ne živi u RH.
Ministar je dodatno protumačio da najveću skupinu te grupacije s fiktivnim prebivalištem čine “pripadnici srpske manjine koji su prije rata živjeli u Hrvatskoj, no napustili su zemlju iako imaju dokumente s prebivalištem na kojem su živjeli prije rata. Drugu skupinu čine Hrvati iz BiH koji žive ondje, a imaju dokumente s prebivalištem u Hrvatskoj. Treća skupina je najmanja i riječ je o ‘gastarbajterima’ na privremenom ili trajnijem radu izvan Hrvatske.”
Ministar je otvorio Pandorinu kutiju
Osim pitanja birača-duhova ovakvo Ministrovo pojašnjenje otvara čitav niz pitanja. Za početak, kako je moguće da jedna jako velika skupina hrvatskih državljana ima prijavljeno prebivalište u RH iako tu stvarno nije trajno naseljena? Zatim, koje se sve beneficije koriste na temelju fiktivnog prebivališta? Jesu li državljani RH prijavom fiktivnih prebivališta umanjili ili izbjegli plaćanje poreza i prireza i koliko su takvim postupcima oštetili državni i lokalni proračun? Koliko je zakinut hrvatski proračun na neke druge načine zbog svega toga? Možda ti državljani svakih par godina produljuju privremeno boravište izvan RH, ali stvarno trajno žive izvan RH – nije li to prevara za koju nitko ne odgovara? A budući da ljudi uvijek koriste loš sustav i nedorečene zakone, zašto vladajući ne riješe ovaj strukturalni kaos, kako su obećali prije izbora?
Naime, prema informacijama dostupnim na stranicama MUP-a (http://www.mup.hr/43.aspx) prebivalište je mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj na kojoj se osoba trajno nastanila radi ostvarivanja svojih prava i obveza vezanih uz životne interese. Boravište je mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj gdje osoba privremeno boravi, ali se na toj adresi nije trajno nastanila. Boravište se prijavljuje ako će trajati dulje od tri mjeseca.
Građani su dužni prijaviti i odjaviti prebivalište i prijaviti boravište
Prebivalište i boravište prijavljuje se policijskoj upravi/policijskoj postaji nadležnoj prema mjestu u kojem osoba želi prijaviti prebivalište ili boravište. Prijava prebivališta i boravišta podnosi se u roku od 15 dana od dana nastanjenja u mjestu prebivališta, odnosno od dana dolaska u mjesto boravišta. Osoba koja se trajno iseljava iz Republike Hrvatske dužna je prije iseljenja odjaviti prebivalište u policijskoj upravi/policijskoj postaji u kojoj ima prijavljeno prebivalište. Ako osoba propusti odjaviti prebivalište prije iseljenja, odjavu mora zatražiti u roku od 15 dana od dana useljenja u drugu državu putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske u državi u koju se iselila.
Osoba koja u propisanom roku ne prijavi prebivalište, boravište ili radi trajnog iseljenja iz Republike Hrvatske ne odjavi prebivalište ili ne produži prijavu boravišta kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 500 do 5.000 kuna.
Završno pitanje
Ministar Bauk tvrdi da imamo 4 milijuna birača s prebivalištem u RH – od toga 3,76 milijuna ima valjanu osobnu iskaznicu, a dodatno njih oko 240.000 nemaju valjanu osobnu iskaznicu! Nakon ovakvih izjava prvo se nameće pitanje kako je moguće da tako velik broj punoljetnih osoba nema valjanu osobnu iskaznicu? Kako je moguće da ti građani nisu obuhvaćeni popisom stanovništva iz 2011. niti se nalaze u evidenciji HZZO-a kada prema podacima tih institucija imamo manje od 3,5 milijuna punoljetnih građana? Ako je osobna iskaznica dokaz identiteta, tko su uopće oni i postoje li zapravo? Ako postoje, zašto nisu kažnjeni zbog nevaljanih osobnih iskaznica?
Kako je u Hrvatskoj moguće prikupiti porez, rasporediti socijalnu pomoć, isplanirati budžet itd. bez nekih osnovnih podataka o stanovništvu?
Ne znam što reći – osim: nešto je trulo u državi Hrvatskoj!
*Lino Zonjić član je Organizacijskog odbora GI UIO i predsjednik udruge UIO
Tekst se nastavlja ispod oglasa