(VIDEO) Kupci o zakonski neispravnom mljevenom mesom: ‘Nekoliko je puta prepakirano, zamrzavano i našem tržištu ostaje škart’

Foto: Snimka zaslona

Najnovija analiza pokazala je kako se u Zagrebu jede zakonski neispravno mljeveno meso. Podaci su objavljeni u časopisu Meso, a govore kako je svako peto prepakirano mljeveno meso lošije kvalitete, odnosno deklaracija ne odgovara proizvodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki peti paket mljevenog mesa u Zagrebu sadrži manje mesa od deklariranog, a više masti i vezivnog tkiva. “Po nekoliko je puta prepakirano, zamrzavano i na našem tržištu ostaje škart“, rekla je Snježana za Dnevnik Nove TV.

“Cijenim ono što su seoske ruke obradile, izradile i samljele“, napominje Josipa. Građani kažu i nisu iznenađeni. Uvijek su na posebnom oprezu kad je riječ o mljevenom mesu.

“Obrti, mesnice, koji stoji imenom i prezimenom iza toga ulijevaju više povjerenja od onog proizvoda za koji ne znate odakle je došao u trgovačkom lancu“, kaže Ivica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaki mesar, trebao bi uzeti komad svinjetine, junetine ili čega već i samljeti to meso ispred kupca, jer mljeveno meso je jako osjetljivo“, kaže Dragan Jurjević.

Biotehnološka analiza pokazala je kako je 21% uzoraka, samo na području Zagreba – lošije kvalitete, objavljeno je u časopisu Meso.

“Nije upitno zdravlje potrošača, radi se o kvaliteti. U ovom slučaju, potrošač ne bi donio odluku da kupi taj proizvod po toj cijeni po kojoj se odlučio kupiti jer mu je prezentirano da se radi o određenoj kvaliteti mesa“, kaže Tanja Popović Filipović iz Centra za edukaciju i informaciju potrošača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se, kaže, o dovođenju kupaca u zabludu, jer, manjkavom deklaracijom, prikriva se loš proizvod.

“Kada potrošač na deklaraciji pročita, mora biti siguran da to što piše se nalazi u tom pakiranju”, navode iz Udruge potrošača. Potrebno je, ističe, sankcioniranje. kao i sustavnije kontrole onoga što nam se nađe na stolu, a kontrole se, tvrdi glavni državni inspektor – provode.

“Ako je to tako, mi ćemo uputiti dodatno ljude na teren da utvrdimo stanje jer je zdravlje ljudi ispred svega. To je osnovni zadatak inspekcije, da kontrolira kvalitetu i kakvoću proizvoda”, napominje glavni državni inspektor Andrija Mikulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zakonu o zaštiti i informiranju potrošača, za dovođenje kupaca u zabludu, kazne su od 30 do 70 tisuća kuna.

“Znamo da nas se pokušava prevariti i da nam se pod jednu kvalitetu prodaje nešto sasvim drugo, a da mi o tome ne znamo ništa. To što ću ja kao potrošač kupiti je moja stvar, ali ne smijem biti zakinut za informaciju i ne smijem biti doveden u zabludu. Pa da budem i krajnje banalan – ako mislim da sam kupio sol, a kupio sam šećer – onda tu nešto nije u redu“, napominje reporter Dnevnika Nove TV Vjekoslav Đaić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.