(VIDEO) Što predsjednički kandidati kažu o pobačaju?

Foto: Thinkstock, epa, fah, snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

U utorak, 17. prosinca, na HRT-u je održano sučeljavanje kandidata za predsjedničku funkciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između ostalog, bili su upitani i o pobačaju. Voditeljica je upitala kandidate podupiru li “pravo” na pobačaj i što misle o institutu priziva savjesti.

Donosimo odgovore:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanović: Pravo na izbor koje smo uredili još u onom mraku socijalizma. Uređeno ’77. godine u komunističkom mraku. Kako je mrak jedan poseban medij, ljudi rade puno više djece u mraku, tako da je u tom mraku nastalo najviše Hrvata, Srba i Slovenaca. To je pravo žene na izbor, jedna teška, kompleksna situacija, oko koje ne treba nikada likovati, nego biti ženi od pomoći. Ali to je prije svega izbor žene. A onima koji žele određivati koliko ćemo imati djece, kako ćemo ih odgajati – moje građansko ne. Ja imam samo dvoje djece i, što se mene tiče, nisam dovoljno doprinio rastu nacije, ako je to kriterij. Po meni nije.

Orešković: Treba štititi i promicati život, ali i pravo žene na odabir. Treba poštivati civilizacijske standarde koje vrijede u čitavom modernom svijetu. Onim ženama koje se nalaze u dilemi kako će i koju odluku donijeti, ne trebamo im nabijati grižnju savjesti i nametati tuđe svjetonazorske stavove.

Peović: Odbijanje pobačaja je odbijanje zdravstvene zaštite koja ide ruku pod ruku s privatizacijom zdravstvenog sustava. Da je ostao u Ustavu taj članak o pravu na pobačaj koji je bio i u Ustavu 1974., danas bi imali puno manje problema s tim pitanjem koje se treba rješavati u sklopu prava na zdravstvenu zaštitu. Ali bih rekla i da ovi koji su jako liberalni svjetonazorski su tu itekako kumovali tome, od Vatikanskih ugovora na ovamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pernar: Meni je zanimljivo kako vi ovdje brinete za nerođenu djecu, a istovremeno na temu smrti vojnika Josipa Briškog koji nije trebao biti u Afganistanu, niti Hrvatska vojska tamo nije trebala biti, niste uputili konkretno pitanje nikome. Žalosno, tuga i sramota, bio sam na sprovodu u Sesvetama. Kolinda je mogla spriječiti njegovu smrt da nije dala svoju suglasnost da naša vojska ide tamo, ali na sprovodu tog čovjeka ju nisam vidio.

Škoro: Ja sam za zaštitu života od začeća do smrti, protiv pobačaja sam. Međutim, ono što treba reći jest da je Ustavni sud donio odluku da bi zabrana bila protuustavna, pa je na Ustavnom sudu i na Saboru da donese zakon koji će to regulirati. Osobno sam protiv pobačaja.

Babić: Po mom programu svaka majka će mjesečno dobiti 400 kuna po novorođenom djetetu. Ako majka rodi, to dijete postaje čovjek. Taj čovjek će puniti državni proračun pa njegova majka zaslužuje bar 400 kuna mjesečno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Đapić: Zalažem se za ugradnju kršćanstva u temelje hrvatskog Ustava, a onda iz toga proizlazi i sve ostalo. Ja sam 1996. godine kao saborski zastupnik podnio prijedlog zakona o pobačaju, i to prijedlog zakona kojeg mi je u ruke dao blagopokojni kardinal Franjo Kuharić, gdje sam se i onda i danas zalagao za zaštitu života od začeća do naravne smrti, tu kod mene nema nikakve zadrške. U postojećim okolnostima naravno da podupiremo poziv na priziv savjesti, ali se moramo boriti uvijek za život, a ne za smrt. Oni koji govore o izboru, govore, nažalost, o pravu na smrt.

Grabar-Kitarović: Za mene život traje od začeća do prirodne smrti, ali nisam za zabranu pobačaja, jer mislim da to ne bi riješilo stvari, mislim da bi to nažalost izazvalo još više zdravstvenih problema, jer oni koji se odluče na pobačaj, nažalost, to će i učiniti. Više sam za edukaciju, posebno mladih, i žena i muškaraca, za olakšavanje posvajanja, i druge mjere kojima će se smanjiti broj pobačaja u Hrvatskoj.

Juričan: Nemam baš puno što reći, uvijek sam na strani žene.

Kolakušić: Radno mjesto predsjednika Republike je kao i bilo koje drugo mjesto u izvršnoj vlasti, odnosno u državnoj upravi. Sada zamislite da imamo natječaj za guvernera narodne banke, ravnatelja agencije za telekomunikacije ili načelnika porezne uprave. Prvo pitanje: recite mi kakvo je Vaše stajalište o pobačaju? Kakvo je vaše mišljenje o ćirilici? Čovjek bi rekao: Pa kakve to ima veze s mojim radnim mjestom? Ta pitanja nemaju apsolutno nikakve veze s funkcijom predsjednika RH i smatram da je to naše osobno stajalište. Ako se nećemo baviti nekim pitanjima, onda na ta pitanja ne trebamo ni odgovarati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kovač: Složio bih se s damama, pravo ženama na izbor. Pravo je i svim liječnicima na priziv savjesti. Ali dogodilo se u par navrata da su svi liječnici imali priziv savjesti. Ono što država mora napraviti, dopustiti pravo svim ženama na izbor, i pravo liječnicima. Ali mora svima omogućiti da ima zdravstvenu uslugu unutar javnih ustanova.

REPLIKE

Đapić Kolakušiću: Svjetonazorska pitanja, hrvatski narod mora znati kakvog čovjeka bira i što on misli o ovim pitanjima. Moraju znati u kojem smjeru će predsjednik usmjeravati javnost kada se postave ta pitanja.

Juričan: Moji birači znaju da ja uvijek nudim duplo. Što god vam ova gospoda ponudila, ja nudim duplo.

Što predsjednik u okviru svojih ovlasti može učiniti za zaštitu života?

Izdvojili smo 5 mogućnosti koje predsjednik ima na raspolaganju kako bi zaštitio život od začeća do prirodne smrti.

1. Predsjednik može predložiti Vladi da se održi sjednica na kojoj će se razmotriti pitanja zakonske zaštite života od začeća do prirodne smrti, pomoći trudnicama i majkama, zaštita priziva savjesti osoba u zdravstvu i farmaceuta, itd.

Članak 102. Ustava:

Predsjednik Republike može predložiti Vladi da održi sjednicu i razmotri određena pitanja.

Predsjednik Republike može biti nazočan sjednici Vlade i sudjelovati u raspravi.

2. Predsjednik može izvanredno sazvati Sabor da zasjeda (izvan redovnog zasjedanja, koje se održava od 15.1. do 15.7. i 15.9 do 15.12.) i raspravi određeni problem, donošenje Zakona, i dr. koji se tiču gore navedenoga…

Članak 79. Ustava: Izvanredno zasjedanje sabora

Hrvatski sabor zasjeda izvanredno na zahtjev Predsjednika Republike, Vlade ili većine zastupnika.

3. Može predložiti Vladi da se raspiše referendum o promjeni Ustava kojim bi se npr. zaštito život nerođenog djeteta

Članak 87. Ustava: Raspisivanje referenduma.

Predsjednik Republike može na prijedlog Vlade i uz supotpis predsjednika Vlade raspisati referendum o prijedlogu promjene Ustava ili o drugom pitanju za koje drži da je važno za neovisnost, jedinstvenost i opstojnost Republike Hrvatske.

4. Predsjednik može tražiti ocjenu ustavnosti Zakona za koji smatra da krši npr. pravo na život od začeća do prirodne smrti, priziv savjesti i dr.

Članak 89. Ustava – proglašavanje i preispitivanje zakona

Predsjednik Republike proglasit će zakone u roku od osam dana od kada su izglasani u Hrvatskom saboru.

Ako Predsjednik Republike smatra da proglašeni zakon nije u skladu s Ustavom, može pokrenuti postupak za ocjenu ustavnosti zakona pred Ustavnim sudom Republike Hrvatske.

5. Predsjednik može Saboru predložiti promjenu Ustava, primjerice, uvesti odredbu kojom bi se štitio život od začeća do prirodne smrti

Članak 147. Promjena ustava

Pravo da predloži promjenu Ustava Republike Hrvatske ima najmanje jedna petina zastupnika u Hrvatskom saboru, Predsjednik Republike i Vlada Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.