(VIDEO) Zekanović pravobraniteljici: ‘Što je opasno kada hrvatski narod sukladno zakonima 2 tjedna skuplja potpise oko legitimnog pitanja?’

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Hrvatski sabor u četvrtak je nastavio raspravljati o izvješću za 2017. godinu pučke pravobraniteljice Lore Vidović koja je u završnoj riječi ustvrdila da je u svom radu nailazila na pritiske, ali i istaknula da oni nisu utjecali na njezin rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pučka pravobraniteljica zaprimila tri prijave protiv Nenad Stazića

“Pritisaka u svih pet godina od kad sam pravobraniteljica je bilo, a najjači od njih je bio odbijanje izvješća u Saboru. Međutim niti taj pritisak niti oni koju su dolazili konkretno uz određene predmete nisu utjecali na način mog rada”, tvrdi Vidović.

> Istraživanje: Zašto u Danskoj, Finskoj i Švedskoj ima više nasilja nad ženama nego u Hrvatskoj, Poljskoj i Austriji?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moram priznati da u ovih pet godina nije bilo pritisaka koji su od mene tražili da zaustavim rad na određenom predmetu, ali u smislu komunikacije s javnosti bilo je poruka koje su tražile da ne komuniciram s javnošću o određenim problemima što ja nisam poslušala”, dodala je.

> (VIDEO) Udovice pravobraniteljicama: Može li se državnim novcem financirati vrijeđanje cijele jedne skupine žena?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To pitanje potaknuo je Peđa Grbin (SDP) koji je kazao da je u u slučaju pogibije afganistanske djevojčice Madine pučka pravobraniteljica bila izložena pritiscima iz državnih tijela da ne govori o problemima na koje je naišla u svom radu.

> Ravnatelj policije odgovorio pučkoj pravobraniteljici: ‘Policija nikada nije deportirala dijete bez pratnje’

“Došli su pritisci da bi govoreći o problemima pučka pravobraniteljica mogla ugroziti strateške interese Republike Hrvatske. Pazite, ako upozorite na probleme, mi ugrožavamo interese ove države. Sramota i to nečuvena sramota”, kazao je Grbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Škorić pučkoj pravobraniteljici: U izvješću osuđujete ‘Za dom spremni’ a izvlačite petokraku – niste objektivni!

U kontekstu ljudskih prava zastupnici Hrvoje Zekanović (Hrast) i Marko Vučetić (NZ) osvrnuli su se pak na inicijativu za provedbu referenduma za promjenu izbornog zakonodavstva.

> (VIDEO, FOTO) Narod odlučuje: Uz pjesmu Lijepa li si i skandiranje ‘Hrvatska, Hrvatska’ predani potpisi Hrvatskom saboru

Hrvoje Zekanović (Hrast) naglašava da referendum ne predstavlja nikakvu opasnost za hrvatsku državu i narod, predbacujući pravobraniteljici što je prije pet godina kada je bio referendum o braku govorila o njemu kao o jako opasnoj pojavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ajde, malo mi pojasnite što je tu opasno kada hrvatski narod sukladno hrvatskim zakonima dva tjedna na ulicama skuplja potpise oko jednog legitimnog pitanja, gdje vi tu vidite opasnost za hrvatsku državu, gdje vi tu vidite opasnost za hrvatski narod i što je u tome loše?”, upitao je Zekanović ocjenivši izvješće pravobraniteljice jednako lošim kao ono od prije dvije godine koje je bilo odbijeno.

Vezano za referendum nezavisni Marko Vučetić naglašava da je diskriminacija sve ono i svako naše djelovanje u kojem konkretnoj osobi i konkretnoj populaciji pokušavamo uzeti određena prava.

“Negiranjem prava zastupnika nacionalnih manjina mi smo negirali i umanjili prava naših sugrađana, mi smo izvršili udar na građansko društvo, izvršili smo udar na građansku svijest i posijali smo nove opasne diskriminatorne kodove u naše građansko društvo”, rekao je.

> (VIDEO) Predsjednica o tvrdnjama da se zauzela za ograničavanje slobode kretanja: ‘Neki izvrću moje riječi, to su zlonamjerne konstrukcije!’

Saborska zastupnica SDP-a Marija Alfirev u raspravi se pak osvrnula na navodnu izjavu predsjednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović o tome da je sloboda kretanja najveća mana članstva u EU nazvavši takve izjave opasnim, pogotovo kada dolaze od osobe koja predstavlja autoritet.

“Ove izjave ne da su lakomislene nego one su zaista opasne pogotovo kada dolaze od osobe koja je autoritet”, rekla je Alfirev, ustvrdivši da je sloboda kretanja temeljno ljudsko pravo i temeljno načelo ugovora o funkcioniranju EU-a.

> Lora Vidović predložila Saboru svoju zamjenicu – Maju Kević

Navodnu izjavu predsjednice komentirala je i Anka Mrak Taritaš (Glas) koja kaže da je, s obzirom na ono što smo imali prilike čuti, sigurna da je došlo vrijeme za promjenu zakonodavstva i da se predsjednik države bira u Hrvatskom saboru.

“Samo fali da se još ogradimo zidom i da se uvjeravamo u to da je tu sve idealno, a da svi oni koji su izvan tog zida misle krivo a pogotovo ako misle drugačije onda sigurno misle krivo”, tvrdi Mrak Taritaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.