Zašto je Martina Dalić s privatne e-adrese dogovarala službene poslove?

Foto: Fah

“E-mailovi koje je objavio Indeks potvrđuju oni što sam ranije govorila, a to je da sam glavna autorica lex Agrokor, a i danas bih na isti način učinila sve kako bi se pod kontrolu stavio veliki gospodarski problem”, izjavila je u srijedu potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić, nakon što je u javnost procurila njezina privatna prepiska e-pošte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hillary Clinton: objavljeno 300 mailova koje je sa privatne adrese slala o službenim pitanjima

Kako je teško vjerovati da je Dalić sama učinila svoje e-poruke dostupne medijima, najvjerojatnije se radi o trećoj osobi koja je imala pristup njezinoj e-pošti – nekome kome je Dalić sama dopustila pristup ili nekome tko je uspio ‘hakirati’ njen e-račun.

> Stranka Slobodna Hrvatska kazneno prijavila Martinu Dalić zbog Agrokora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mogućnost da se netko sjeo za kompjutor i pogađao njezinu šifru je gotovo zanemariva”, tvrdi sigurnosni stručnjak Leon Juranić iz tvrtke DefenseCode za novac.jutarnji.hr. Iako nerado spekulira, napominje da je moguće da je netko provalio u njezin e-račun.

Dijelom je sporna i činjenica da je Dalić potencijalno osjetljive informacije dijelila putem svoje privatne e-pošte.

Zbog iste se situacije u problemima našla američka senatorica Hillary Clinton, što je dijelom sigurno utjecalo i na njen rezultat na američkim predsjedničkim izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Haker razotkriva korupciju: Objavio još tajnih podataka o donacijama američkim demokratima

Privatna e-pošta

Činjenica da je slala e-poruke sa svojeg privatnog računa, umjesto sa službenog računa Vlade, na nju prebacuje odgovornost za sigurnost podataka. Iako su, tvrdi Juranić za novac.jutarnji.hr, “u praksi javni e-mail servisi jednako sigurni kao i poslovni i službeni, no odgovornost za sigurnost podataka službenih e-mailova snosi službeno osoblje, dok je Dalić sama odgovorna za zaštitu svojih privatnih računa”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Vrdoljak: ‘HNS sigurno neće izaći iz Vlade jer to Hrvatskoj ne treba’

Prema Juraniću, nije lako hakirati nečiju e-poštu, ali je moguće ako osoba ima dovoljno informatičkog znanja ili dovoljno novca za platiti stručnjaka koji je voljan prekršiti zakon. Cijenu takvog stručnjaka možda bi mogao platiti i medij koji je e-poruke objavio, no postoje i druga, logičnija objašnjenja.

> Todorić tvrdi: ‘Plenković zna da njega i Dalić kompromitira dokumentacija, ali neće dati ostavku’

Posrnuli bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić i sam je u svojim blogovima najavljivao kako će ‘se sve otkriti’ i često je spominjao e-poruke od Dalić, a moguće je da je mislio i upravo na ovakav razvoj događaja. Radi se o osobi koja sigurno raspolaže poznanstvima i sredstvima koja bi mogla dovesti do hakiranja nečije e-pošte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko ima pristup?

No, osim same Martine Dalić postoje osobe za koje se sa sigurnošću zna da su imale pristup njezinoj e-pošti – dužnosnici Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA), koji su po nalogu premijera Andreja Plenkovića pregledali sve njezine privatne i službene e-poruke iz tog razdoblja – zbog Todorićevih optužbi da je Dalić slala prijetnje njemu osobno i članovima uprave Agrokora.

> SDP-ov Grbin: ‘Martina Dalić zbog Agrokora mora ravno u zatvor’

Nije poznato koliko je djelatnika SOA-e imalo pristup njenim e-porukama, no početkom listopada, nakon što su SOA i Zavod za informacijsku sigurnost završili pregled njenih e-poruka, zaključak je samo bio kako nisu pronađene nikakve prijetnje. Plenković je nalog SOA-i izdao na zahtjev same Martine Dalić.

> Reakcije iz Mosta na prepiske ministrice Dalić: “Težak udarac, cijela vlada mora otići”

Kako je provjera telekomunikacijskih uređaja i elektroničke pošte članova Vlade redovita zadaća djelatnika SOA-e, ukoliko je sada došlo do hakiranja njezinog računa, može se očekivati da će odgovorne službe vrlo brzo to i potvrditi. No, manje je vjerojatno da će otkriti i tko je to učinio.

“Osoba se uvijek može sakriti – preko proxy servera ili preko TOR browsera – anonimnog browsera”, rekao je Juranić. “S tim imaju problema i NSA i velike tajne službe. Ako je koristio tako nešto, šanse za hvatanje su minimalne.”

Podsjetimo, Martina Dalić u srijedu je zaključila da bi “i danas postupila na isti način i učinila sve” kako bi ublažila učinke krize u Agrokoru i kako bi se taj problem stavio pod kontrolu.

Premijer Andrej Plenković izjavio je nakon što je objavljena prepiska potpredsjednice Vlade Martine Dalić s konzultantima i odvjetnicima koji su radili na izradi tzv. lex Agrokora, da su konzultirani stručnjaci kako bi u kratkom roku našli rješenje koje bi spriječilo nekontrolirane stečajeve u okviru Agrokora, da se sve to radilo u suglasju s tadašnjim koalicijskim partnerima iz Mosta, te da Dalić i dalje uživa njegovo povjerenje.

> Plenković: ‘Most je znao za sve, Martina Dalić ima moje povjerenje’

Portal Index je u srijedu objavio komunikaciju između autora “Lex Agrokor”, Martine Dalić i ministra financija Zdravka Marića iz koje proizlazi, tvrde na tom portalu, da su vlasnici i predsjednici brokerskih kuća, konzultantskih tvrtki i odvjetničkih ureda tajno radili za Vladu na pripremi zakona i iz toga izvukli osobnu korist jer je na kraju, na ime savjetničkih usluga, iz Agrokora u zadnjih godinu dana izvučeno više od pola milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.