Zbog braniteljske peticije MUP neće graditi Centar za azilante u Petrinji, ali sada najavljuje obnovu postojećih istim novcem

Foto: fah

Ministarstvo unutarnjih poslova u četvrtak je izvijestilo da, nakon odluke gradskog vijeća Petrinje i braniteljske peticije, može odustati od izgradnje prihvatilišta za tražitelje azila, odnosno Centar za azilante Mala Gorica kod Petrinje, i za to namijenjenih četiri milijuna eura uložiti u obnovu postojećih prihvatnih kapaciteta i državnih stanova za smještaj tražitelja azila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MUP je ustvrdio da je, kao zainteresirana stranka, od početka inicirao otvoreni dijalog s lokalnom zajednicom i građanima želeći doprinijeti boljem međusobnom razumijevanju te ukazati na pozitivne aspekte izgradnje azilantskog prihvatilišta kod Petrinje.

“Tijekom navedene komunikacije s gradonačelnikom Dumbovićem i županom Žinićem, a kasnije i članovima Gradskog vijeća, svima je predstavljena namjena i cilj, ali i potreba jačanja kapaciteta za smještaj tražitelja azila u Republici Hrvatskoj te je Ministarstvo s navedenim projektom i započelo, smatrajući da postoji njihova načelna spremnost i volja da, kao predstavnici lokalne zajednice, obnove potpuno devastirani kompleks te prateću infrastrukturu bivšeg prognaničkog naselja u Maloj Gorici”, navodi MUP u priopćenju.

Plenković ignorirao zahtjev branitelja, pa oni zaprijetili blokadom cesta na dan EU izbora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, prije samo dva dana, u utorak 7. svibnja petrinjska Inicijativa branitelja kazala je kako ne odustaje od zahtjeva za obustavom projekta izgradnje Centra za tražitelje azila u Maloj Gorici. Iako su zahtjev za obustavom tog projekta poslali još 23. ožujka, od nadležnih institucija odgovor im nije stigao do tada, već tek danas.

Svoje zahtjeve i peticiju s četiri tisuće potpisa građana koji su protiv izgradnje Centra za azilante u Maloj Gorici Inicijativa je poslala premijeru Andreju Plenkoviću, MUP-u i ministru Davoru Božinoviću.

“Ulaze ljudima u dvorišta, provaljuju u kuće i u automobile i pokušavaju ih pokrasti, razbijaju u praznim domovima. Nitko se ne osjeća sigurnim. Oni su poput terorista”, kazao je član inicijative Ivo Vranić 7. svibnja te najavio: “Sačekat ćemo do kraja tjedna, nekoliko dana ne čini veliku razliku. Nakon toga organizirat ćemo ljude u mirne prosvjede na dan europskih izbora. Hodat ćemo sa zastavama po pješačkim prijelazima na državnim cestama i nitko neće moći proći. Očekuju nas kilometarske kolone vozila”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, u veljači ove godine ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, sisački župan Ivo Žinić i svećenik Tvrtko Barun sudjelovali su na petrinjskoj tribini “Humani aspekti integracije tražitelja azila u hrvatsko društvo”, gdje nakon više od dva sata rasprave građani nisu podržali gradnju Centra za azilante.

MUP: “Demantirali smo netočne informacije, za rješenje o humanitarnom pitanju nažalost trenutačno nema sluha”

“Sudjelujući na javnim tribinama demantirali smo netočne informacije koje su plasirane u javnost te smo željeli odagnati neutemeljenu bojazan i nelagodu koju građani možda osjećaju vezano uz dolazak tražitelja azila na njihovo područje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ovim projektom osigurali bi se dodatni smještajni kapaciteti do 200 osoba isključivo ranjivim skupinama izbjeglica, s naglaskom na obitelji s djecom te osobama koje traže zaštitu od progona u svojim državama. Naša dosadašnja iskustva s drugim prihvatilištima u Republici Hrvatskoj, a o kojima je svjedočio i naš partner u integraciji, pater Tvrtko Barun iz Isusovačke službe za izbjeglice, govore u prilog tome da prisutnost tražitelja međunarodne zaštite nije utjecala na stanje sigurnosti u toj zajednici. Također, Ministarstvo unutarnjih poslova se obvezalo da će u svakom trenutku osigurati dovoljan broj službenika koji će građanima i nadalje osiguravati mir te javni red u zajednici”, kažu u MUP-u.

“Budući je i sam ministar Božinović više puta javno rekao kako nijedno rješenje neće biti nametnuto dokle god postoji nesuglasje s lokalnom zajednicom, moramo utvrditi da se ovdje ne radi o političkom pitanju niti o brizi za stanje sigurnosti lokalne zajednice, već se radi isključivo i samo o humanitarnom pitanju za čije rješavanje nažalost trenutačno nema sluha”, oštro uzvraćaju iz MUP-a i dodaju da imaju spremnu alternativu.

MUP: “Pripremamo odluku kojom ćemo od iznosa financirati određen broj stanova u vlasništvu RH za smještaj azilanata”

“Upravo stoga, iznenađeni razlozima nepodržavanja projekta, ali uvažavajući da je Gradsko vijeće o tome donijelo negativnu odluku, kao i činjenicu da se načelo humanosti i načelo solidarnosti ne mogu nametati jer bi to bilo u izravnoj suprotnosti s prirodom pomoći potrebitima koja može biti samo dobrovoljna, u MUP-u pripremamo odluku kojom ćemo polovicu od iznosa predviđenog za Malu Goricu uložiti u obnovu postojećih prihvatnih kapaciteta, a drugu polovicu u obnovu određenog broja stanova u vlasništvu Republike Hrvatske za smještaj tražitelja azila”, izvijestio je MUP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.