Uskoro istječe rok: Mnogi bi se do kraja lipnja trebali javiti u svoju banku

rok
Foto: iStock by Getty Images

S posljednjim danom lipnja istječe rok od godine dana tijekom kojeg su banke sa svojim klijentima, koji imaju prešutno prekoračenje na računima, trebale ugovoriti novo, dopušteno prekoračenje u istom iznosu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 1,7 milijuna klijenata koji su dobili ponude banaka, dosad je to učinilo nešto više od njih 800.000 pa bi isto trebalo učiniti još 900.000 klijenata, piše Dnevnik.hr.

Rok za vraćanje iznosa banci – 12 mjeseci

Ukoliko to ne naprave, cjelokupni iznos koji su u minusu morat će vratiti banci. Otplata će im biti omogućena kroz 12 mjesečnih rata, pri čemu kamatna stopa neće biti viša od one koja se primjenjuje na dopuštena prekoračenja.

Ako nekome za otplatu nije dovoljno 12 rata, s bankom može dogovoriti i više. Ako pak novi ugovor nije sklopljen u roku, a klijent želi minus, dopušteno prekoračenje može se ugovoriti i naknadno, no otplata prešutnog minusa već će početi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nove brige: Očekuje se porast rata na stambene i gotovinske kredite

Ugovoreno prekoračenje – do maksimalno jedne plaće

Novougovoreno prekoračenje moguće je maksimalno do iznosa jednog mjesečnog primanja. Ali, po kamatnoj stopi koja može biti viša od one za dopuštena prekoračenja. Na prešutna prekoračenja više se neće primjenjivati ograničenje efektivne kamatne stope. Visina dopuštenog prekoračenja ovisi o poslovnoj politici pojedine banke.

Većina banaka je prebacivanje minusa iz prešutnog u dopušteni omogućila digitalnim putem, odnosno putem mobilnog bankarstva. U nekim bankama to je ipak moguće isključivo dolaskom u poslovnicu, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.