APIS radi aplikaciju: Obavještavat će korisnike ako su bili u blizini osobe zaražene koronavirusom dulje od 20 minuta

Rijeka, 21. srpnja 2016. - Nautièki informacijski servis, višejezièna besplatna aplikacija za pametne telefone Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture namijenjena zapovjednicima jahti, voditeljima brodica, ribarima, roniocima i drugima koji provode vrijeme na moru i obali, puštena je u probni rad i predstavljena u èetvrtak u Rijeci. foto HINA / Miljenko KLEPAC / mm

“Poštovani, u zadnjih 14 dana bili ste u kontaktu s oboljelim. Preporučujemo vam da se javite epidemiologu”. Takvu će notifikaciju dobivati korisnici mobitela u Hrvatskoj koji su bili 20 minuta u kontaktu na manje od dva metra s osobom kojoj je dijagnosticirana zaraza koronavirusom, no samo ako oba korisnika izričito pristanu na takav način obavještavanja, tj. ako sami i svojevoljno aktiviraju tu opciju u mobitelu i skinu potrebnu aplikaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

APIS IT, kao državna informatička tvrtka, radi na razvoju aplikacije koja će raditi posao koji rade epidemiolozi – pronalaziti, odnosno točnije, obavještavati kontakte zaraženog, piše Večernji list.

No priča je šira i globalna. Ta aplikacija neće biti specifična za Hrvatsku, već je dio svjetskog sustava obavještavanja kontakata kako bi se pratilo i usporilo širenje koronavirusa.

Europska komisija je prije nekog vremena izdala preporuke za softverske alate kojima preporučuje korištenje aplikacija koje se temelje na bluetooth tehnologiji koja, inače, ne spada u Zakon o elektroničkim komunikacijama. Istodobno, dva najveća – i zapravo jedina – proizvođača mobilnih platformi, Google i Apple, uskoro bi trebala dovršiti svoj servis koji će biti ugrađen u operativne sustave Android i iOS. Te dvije kompanije dopustit će korištenje tih servisa isključivo državnim tijelima, a u hrvatskom slučaju to će biti Ministarstvo zdravstva. Nakon toga, nitko drugi neće moći koristiti tu tehnologiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korisnici će te servise moći preuzeti na svoje mobilne telefone nadogradnjom sistema, te će potom odlučiti hoće li je aktivirati ili jednostavno zanemariti, kao što već čine, primjerice, s mogućnosti geolokacije koju ima svaki uređaj, ali korisnik odlučuje hoće li je uključiti. Kao i s geolokacijom, za korištenje je potrebna aplikacija, a nju za hrvatsko tržište razvija APIS IT.

“Sve je potpuno dobrovoljno i od korisnika se neće tražiti ni ime ni broj telefona. To nije sustav praćenja, nego notifikacija kontakata”, kazao je predsjednik uprave APIS IT-a Saša Bilić. Kako funkcionira aplikacija? Mobitel na kojem je aktivirana aplikacija bilježi sve kontakte s mobitelima drugih korisnika koji također imaju uključenu tu funkciju. Još traju razgovori s epidemiolozima, no početna je ideja da se bilježe svi kontakti na udaljenosti do dva metra i ne dulje od 20 minuta.

“Svi se podaci spremaju na mobitel i nigdje drugdje, ni na kakav cloud”, govori Bilić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se nekom od korisnika dijagnosticira COVID-19, epidemiolozi će oboljelom predložiti da o tome budu obaviješteni kontakti koji pripadaju u skupinu bliskijih kontakata. Tada oboljeli sam odlučuje hoće li ili neće to učiniti te ako pristane, dobiva kod koji omogućava da mobiteli kontakata koji pripadaju u skupinu “20 minuta, dva metra” generiraju poruku: “Poštovani, u zadnjih 14 dana bili ste u kontaktu s oboljelim. Preporučujemo vam da se javite epidemiologu”. U obavijesti neće biti rečeno s kim je i gdje kontakt ostvaren. Također, onaj tko dobije obavijest, sam odlučuje hoće li se javiti epidemiologu ili će poruku zanemariti.

Nakon toga, APIS IT-u je potrebno tri-četiri tjedna da dovrši aplikaciju te je testira te još tjedan da bude odobrena i dostupna u trgovinama za aplikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.