Guverner Vujčić o padu BDP-a od 9,4 posto: ‘To je realan scenarij, ako ne bude drugog vala’

boris vujčić
Foto: Snimka zaslona

Hrvatsko gospodarstvo teško je pogođeno. Vlada se nada oporavku već sljedeće godine. Analitičari su sumnjičavi oko projekcija Banskih dvora. Ključna institucija u očuvanju gospodarske i monetarne stabilnosti je HNB. Središnja banka već je oslobodila bankama desetke milijardi kuna za likvidnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko HNB ima financijskih sredstava za obranu kune, što će biti s kamatama, ali i koliko će trajati oporavak gospodarstva, za Dnevnik Nove TV pojasnio je guverner Boris Vujčić.

Vladina procjena je da će pad BDP-a biti 9,4 posto, a rupa u proračunu 24 milijarde.

“To je realan scenarij u ovom trenutku, ako ne bude drugog vala lockdowna ekonomije”, kaže guverner HNB-a i dodaje da u slučaju drugog lock downa možemo očekivati duplanje ovih cifri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Utjecaj koronavirusa na poslovanje: Ponovno pokretanje tvrtkama nosi troškove i nedoumice

Vujčić kaže da će projekcije raditi sa “scenarijima u kojem bi došlo do drugog vala gdje bi po tjednima imali dužu situaciju zatvaranja ekonomije onda bi se to odrazilo na pad BDP-a i fiskalne troškove”.

“Sami smo zatvorili velik dio ekonomije i izazvali pad BDP-a u drugom kvartalu.
Situacija će biti bolja nego što je u Europskoj uniji i eurozoni. To je naša procjena, bit ćemo oko nule, dok je u tim zemljama već u prvom kvartalu bio značajan pad. U travnju će biti ogroman pad BDP-a, a drugo se ne može očekivati”, rekao je Vujčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HNB olakšava uvjete financiranja za sve, državu, poduzeća i građanstvo, kaže Vujčić i dodaje: “Kreirali smo kunsku likvidnost, banke imaju dovoljno novca da kreditiraju sve sektore”.

Guverner kaže kako bi se što prije trebali početi zaduživati na vanjskom tržištu, iako je sadašnja Vlada praktički tehnička.

Što se tiče turizma, HNB projicira da će pad prihoda biti 50, 70 ili 90 posto. No, s pozitivne strane očekuju i kako će padati cijene nekretnina jer nema potražnje, a u Zagrebu je bio i potres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banke daju moratorij za kredite 3+3 mjeseca, a oporba traži godinu dana.

“Kad je HNB radio supervizijske mjere koje omogućavaju bankama godinu dana moratorija, onda smo jasno rekli da postoje različiti klijenti. Nekima uopće ne treba moratorij, nekima tri mjeseca, nekima šest, nekima 12. Banke imaju mogućnost davati dužinu moratorija u odnosu na klijenta”, kazao je Vujčić.

“Bilo bi dobro da oni koji dobivaju pomoć od države barem odgode isplatu dividende”, rekao je Vujčić i kazao kako su podijeljena mišljenja u Europi.

“Prvi smo bankama rekli da odgode isplatu dividendi. Neke veće zemlje, odnosno zemlje iz kojih dolaze banke, imaju drugačije mišljenje pa se raspravlja o tome na europskoj razini”, rekao je guverner i dodao kako će sastanak biti idući tjedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vujčić je za kraj kazao kako bi se radije odrekao frizera ako bi mogao ranije na teniski teren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.