Nakon početnih nejasnoća oko odmora u učionici ili na otvorenome, Hrvatski zavod za javno zdravstvo izašao je s dodatnim pojašnjenjima. Preporuke su ipak da učenici odmor provode na zraku.
Čak je i nastavu moguće održati na otvorenome. Organizacija rada će, naravno, ovisiti o uvjetima pojedine škole.
“Mislim da je na samim školama odnosno skupinama da se probaju organiziraju da bi se takvi uvjeti mogli ostvariti. U svakom slučaju, boravak na zraku smanjuje rizik od prijenosa virusa”, izjavila je za RTL Sandra Šikić, zamjenica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
Kada je riječ o tome treba li nastavu pratiti u učionicama ili na svježem zraku, za učenike je izbor jednostavan.
“Nastava vani mi se možda malo više sviđa, negdje u hladu. Vani bi mogli imati tjelesni i prirodu i društvo”, kazao je Nikola Mišić- Pažin, učenik trećeg razreda Osnovne škole Dobri u Splitu.
Neki profesori odmah su iskoristili priliku i djecu izveli na školsko dvorište ili igralište.
“Još sam razgovarala sam s ravnateljem, on me podržao, tako da sam to i napravila. Djeci se sviđa. Visoke su temperature i ugodnije nam je raditi u prirodnom okruženju, a možemo puno toga naučiti”, ispričala je Irena Cuculić, profesorica vjeronauka u Osnovnoj školi Vjekoslav Parać u Solinu.
“Bolje za njih da su na svježem zraku i da se te vježbe rade vani. Ograničeni smo malo s rekvizitima jer je preporuka da ih ne koristimo tako da smo morali izmijeniti naše planove i programe”, smatra Ivana Benić, profesorica zdravstvene i tjelesne kulture u Osnovnoj školi Vjekoslav Parać u Solinu.
Rad u učionicama otežavaju i visoke temperature, a klima uređaji se prema epidemiološkim preporukama ne smiju koristiti.
“Neizdrživo je u prostorima škole. Veliki je broj učenika, ako šest sati moraju nositi masku, mi smo razmišljali i ne vidimo zašto se ne mogu paliti klima uređaji. Poslali smo upit epidemiolozima i očekujemo pozitivan odgovor”, kazao je Đuro Baloević, ravnatelj Osnovne škole Vjekoslav Parać u Solinu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa