Na današnji dan 16.lipnja 1963. lansirana je u svemir prva žena u povijesti – Valentina Tereškova, Ruskinja po nacionalnosti. Sovjeti su je odabrali između više od 400 kandidatkinja, za koje su postavljeni uvjeti da budu mlađe od 30 godina, lakše od 70 kilograma i niže od 170 centimetara. Jedna od Valentininih prednosti pri izabiru bila je činjenica da joj je otac bio ratni heroj koji je poginuo u bitki i da je bila proleterskog porijekla.
Zanimljivo je da je Valentina prije nego je postala „kozmonautkinja“ (sovjetski naziv za astronaute) bila radnica u tekstilnoj tvornici. Bavila se amaterskim padobranstvom, što joj je također bila prednost pri izboru. Ona je ujedno prva civilna osoba koja je poslana u svemir, jer su svi astronauti prije nje bili profesionalni vojnici. Dakako, Valentina je kao „kozmonautkinja“ počasno primljena u Sovjetsko ratno zrakoplovstvo u kojem je kasnije došla do čina general-majora. Misija na koju je Valentina poslana na današnji dan zvala se Vostok 6 i lansirana je iz Bajkonura (današnji Kazahstan). Valentinina je letjelica čak 48 puta obišla Zemlju i sletjela 2 dana, 22 sata i 50 minuta kasnije. Nakon povratka Valentina je postala slavna u SSSR-u i čitavom svijetu.
Proglašena je herojem Sovjetskog Saveza, a dospjela je i do visokih partijskih pozicija. Dugo vremena bila je u Centralnom komitetu KP Sovjetskog saveza. Udala se za kozmonauta Andrijana Nikolajeva, koji je također svojedobno bio u svemiru. Sovjetski lider Nikita Hruščov osobno je predsjedao njihovom svadbenom svečanošću. Sljedeću ženu poslali su Sovjeti u svemir tek 19 godina kasnije, a Amerikanci su svoju prvu astronautkinju lansirali tek 20 godina nakon Valentininog leta. Tereškova je i danas jedna od najcjenjenijih žena u Rusiji i ima svojevrstan status zvijezde.