Na današnji dan 16. studenoga 1940. nacisti su konačno blokirali dio grada Varšave naseljen Židovima i tako stvorili – Varšavski geto.
Veliko dio grada Varšave bio je izoliran od ostatka svijeta gradnjom zidova, zazidavanjem prozora i vrata, te gradnjom drugih vrsta prepreka. Iz tog dijela grada su iseljeni svi stanovnici ne-židovi i nasilno dovođeni Židovi iz drugih dijelova.
Varšavski geto (njemački: Warschauer Ghetto, službeno Jüdischer Wohnbezirk u Warschau židovskoj stambenoj četvrti u Varšavi, poljski: getto warszawskie) bio je najveći od svih židovskih geta u okupiranoj Europi uspostavljen na zločinačkim rasnim zakonima od strane nacista tijekom Drugog svjetskog rata. Osnovali su ga nacističke njemačke vlasti u okrugu Muranów u glavnom gradu Poljske između listopada i 16. studenoga 1940. godine.
Sredinom 1942. u varšavskom getu je bilo preko 500.000 ljudi na samo 3.4 km2 koji su trpili strahovit nacistički teror, kao i oskudice, bolesti, glad i druge teškoće.
Iste godine počela je deportacija nevinih Židova u logore smrti, tako da je do polovine travnja u getu ostala svega polovica od prvobitnog broja Židova.
Ustanak u getu
Godine 1943. u getu je izbio ustanak očajnih stanovnika. Nijemci bacaju protiv geta sve raspoložive snage: SS, policiju, Vermaht prodirući u pojedine dijelove grada, te spaljujući bacačima plamena sve ispred sebe.
Iako su pružali junački i herojski otpor, branitelji geta i nevinih civila morali su pokleknuti pred zloglasnim SS odredima na čijem je čelu bio osobno general J. Stroop.
U ratnom biltenu broj 5 Židovske borbene organizacije Varšave opisuje se stanje:
„Očigledno je da su Nijemci vatrom opustošili geto, jer su uvidjeli da ne mogu slomiti otpor otvorenom borbom. Tisuće žena i djece izgorjelo je u kućama: neki su u zapaljenoj odjeći ličili na žive baklje. No odluka boraca da ne popuste nije oslabila ni u ovim uvjetima“.
Nakon više od mjesec dana skršen je otpor stanovnika geta. Oko 20.000 preživjelih odvedeno je u logore smrti, proživljavajući užase i patnje patološkog i genocidnog nacističkog režima zajedno sa ostalim nevinim žrtvama.
Sjećanje na židovski geto u Varšavi
U komunističkoj Poljskoj je bilo malo mjesta za sjećanje na židovske žrtve. Njihova uloga u poljskoj povijesti je tabuizirana ili čak politički instrumentalizirana.
Danas se puno toga mijenja, intenzivnije se raspravlja o poljsko-židovskim odnosima. U Poljskoj pušu novi, slobodniji vjetrovi. Povodom 70. godišnjice ustanka otvoren je novi Muzej povijesti poljskih Židova. Nalazi se upravo nasuprot spomeniku junacima ustanka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa