Američkom je ustavu često prigovarano da štiti robovlasnike. Naime, od potpisnika ustava dvanaestorica su posjedovala plantaže s robovima, a još dvojica su robove posjedovala privatno.
Na današnji se dan u Sjedinjenim Američkim Državama slavi Dan ustava, jer je toga dana 1787. godine izrađen američki ustav. U Philadelphiji ga je izradilo tijelo od 55 delegata američkih država. Tih 55 osoba može se smatrati očevima osnivačima SAD-a. Između njih, 49 su bili protestanti, a tri katolici. Po zanimanju, trinaestorica su bili trgovci, dvojica znanstvenici, a trojica liječnici.
Sedmorica su se bavila kupoprodajom zemljišta, a jedanaestorica su bili veliki investitori u vrijednosne papire. Dvanaestorica su posjedovala plantaže s robovima, a još dvojica su robove privatno posjedovala. Američkom je ustavu često prigovarano da štiti robovlasnike. Od potpisivanja pa do danas, ustavu je dodano 37 amandmana.
Ustav je temeljni državni zakon s kojim moraju biti usklađeni svi ostali zakonski propisi. Skoro najstariji pisani ustav na svijetu, dakle, imaju Sjedinjene Američke Države, koje su ga 17. rujna 1787. godine usvojile na Ustavnoj konvenciji u Philadelphiji. Taj je Ustav još uvijek na snazi, a sastoji se od preambule i sedam povećih članaka.
Tijekom vremena dopunjen je sa 27 amandmana od kojih je prvih deset objedinjeno u Zakon o pravima. Među njima su i čuveni prvi amandman o slobodi izražavanja i drugi o slobodi držanja vatrenog oružja. Jedan od kasnije odbačenih amandmana bio je onaj o prohibiciji, odnosno zabrani točenja i konzumiranja alkohola.
Tekst se nastavlja ispod oglasa