22. rujna 1520. – kako je Sulejman Veličanstveni došao na vlast?

Foto: Wikipedia

Ovako je mladog novog sultana opisao mletački poslanik Bartolomeo Contarini: “Star je 26 godina, visok, žilav i nježnog tena. Vrat mu je malo predugačak, lice usko, a nos orlovski. Ima naznaku brkova i malu bradicu…”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1520. umro je otac Sulejmana Veličanstvenog – slavni sultan Selim I. poznat i pod nadimkom “Okrutni”. Sulejmanov je otac bio moćan vladar i velik osvajač. Udvostručio je Osmansko Carstvo time što je osvojio čitav Egipat, Palestinu, Siriju i dio Arabije. Možda je najponosniji bio time što je službeno dobio titulu kalifa islama (Muhamedovog nasljednika), zajedno s Prorokovim mačem i plaštem. Osvojio je i Meku i Medinu, mjesta koja imaju najveće značenje za muslimane. Od šerifa Meke dobio je titulu Sluge (čuvara) Dvaju Svetih Mjesta (misli se na džamije u Meki i Medini).

Sulejmanov otac Selim I. Okrutni uzeo je kao svoju veličanstvenu punu titulu “Malik ul-Barreyn, wa Khakan ul-Bahrayn, wa Kasir ul-Jayshayn, wa Khadim ul-Haramayn” (Kralj dvaju kontinenata, Kagan dvaju oceana, Osvajač dvaju armija i Sluga Dvaju Svetih Mjesta). Umro je na današnji dan vjerojatno od antraksa, no postoje i glasine da ga je otrovao liječnik koji ga je liječio.

Kad mu je otac umro, Sulejman je krenuo u Carigrad preuzeti vlast (bio je do tada upravitelj jedne pokrajine Carstva). Ušavši u Carigrad, Sulejman je postao 10. sultan Osmanskog Carstva. Ovako je mladog novog sultana opisao mletački poslanik Bartolomeo Contarini: “Star je 26 godina, visok, žilav i nježnog tena. Vrat mu je malo predugačak, lice usko, a nos orlovski. Ima naznaku brkova i malu bradicu. Unatoč tome, ugodne je vanjštine, premda mu je koža sklona bljedilu. Kažu za njega da je mudar gospodar i da voli učenje. Svi se nadaju dobrom od njegove vladavine.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.