Arheološki muzej u Zagrebu organizira Proljetni kamp – Mladi forenzičari

U Arheološkom muzeju u Zagrebu tijekom proljetnih praznika održat će se Proljetni kamp – Mladi forenzičari od 23. do 26. travnja 2019. godine. Proljetni kamp namijenjen je djeci od 11 godina starosti na više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljudske kosti izvor su brojnih informacija o načinu života drevnih populacija. Iz njih se može razaznati spol osobe, dob u trenutku smrti, moguće je rekonstruirati njenu visinu, ali i bolesti i ozljede od kojih je bolovala tijekom svog života. Uz pomoć suvremenih analiza ljudskog kostura moguće je rekonstruirati zanimanje kojim se ta osoba bavila, ali i vrstu hrane kojom se prehranjivala. Tijekom četiri dana trajanja proljetnog kampa “Mladi forenzičari” djeca će se upoznati s građom ljudskog kostura, kako odrediti pripada li kostur djetetu ili odrasloj osobi te načinima određivanja spola i starosti kao i prepoznavanja raznih bolesti i ozljeda koje ostavljaju traga na ljudskim kostima. Uz to, naučit će prepoznavati i životinjske kosti. Proljetni kamp “Mladi forenzičari” omogućit će svoj zainteresiranoj djeci da nakratko postanu forenzičari pretpovijesti. Kroz cijelu priču polaznike kampa vodit će stručna ruka „arheološkog forenzičara“ dr. sc. Maria Novaka.

Program proljetnog kampa „Mladi forenzičari“

utorak, 23. travnja – Forenzičar – arheolog

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Možemo li spojiti arheologiju i forenziku? Naravno da možemo, tako dobivamo bioarheologiju, odnosno znanstvenu disciplinu koja proučava ljudske ostatke iz arheološkoga konteksta i rekonstruira uvjete i kvalitetu života prošlih populacija. Na samom početku potrebno je naučiti osnove ljudskog kostura, kako se određuje spol i kako dolazimo do svih dodatnih informacija koje možemo iščitati. Kada spojimo sve forenzičke informacije s onim arheološkim, dobivamo cjelovitu sliku života nekadašnjih populacija.

srijeda, 24. travnja – Krimi istraživač

U današnje vrijeme nailazimo na različite emisije koje obrađuju teme kriminalistike, čiji neizostavni dio čini forenzika, kao znanost koja donosi odgovore u rješavanju svih vrsta zločina. Mi danas sa sigurnošću ne možemo znati da li su u prošlosti postojali ljudi, koji su kao danas kriminalisti, istraživali neke loše događaje, no arheološki lokaliteti pružaju nam raznovrsne situacije u koje se mogu uključiti i današnji kriminalistički istraživači. Pogledajmo zajedno što se sve prije događalo među ljudima i kako su oni rješavali problematične međuljudske odnose, ili pak nisu?

četvrtak, 25. travnja – Doktor

U današnje doba imamo mnogo raznovrsnih lijekova za liječenje gotovo svega. Tako je danas teško zamisliti da se neke bolesti pojavljuju, s obzirom na to da postoje cjepiva koja nas štite. No, davno prije, kada ljudi nisu imali higijenske navike kao danas, mogli su stradati i od najmanje posjekotine, jer im se ona inficirala i dobili bi sepsu. Da li su takva oboljenja ostavila trag i na kostima? Kako možemo prepoznati od čega su djeca i odrasli nekada bolovali? Kako možemo prepoznati da li su bolest izliječili ili su joj podlegli?

petak, 26. travnja – Veterinar

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Prilikom istraživanja arheoloških lokaliteta nailazimo na brojne životinjske kosti, malih i velikih životinja. Arheolozima ovakvi nalazi govore o prehrani nekadašnjih ljudi, o korištenju životinja u svakodnevnom životu kao prijevozno sredstvo ili ispomoć u obavljanju poljoprivrednih radova. Kako se prepoznaju životinje po koštanim ostacima? Da li su obolijevale od nekih konkretnih bolesti? Na koji način se odvijao u prošlosti suživot životinja i ljudi?

Tijekom Proljetnog kampa – Mladi forenzičari nudimo boravak djece u Arheološkom muzeju u Zagrebu s ručkom i dvjema voćnim užinama od 9 do 16 sati. Djeca će imati stručno vodstvo i nadzor.

Cijena programa je 700,00 kuna, a za članove Kluba prijatelja AMZ-a, s aktivnim članskim paketom Mladi arheolog, cijena je 500,00 kuna.

Zbog ograničenog broja mogućih polaznika prijave i uplate avansa u iznosu od 200,00 kuna primamo do 1. travnja 2019. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatne informacije i prijave: zbabic@amz.hr
Požurite se prijaviti, broj sudionika je ograničen!

Proljetni kamp „Mladi forenzičari“ odvija se pod stručnim vodstvom dr. sc. Maria Novaka, znanstvenog suradnika na Institutu za antropologiju. Voditelj je i suradnik na brojnim znanstvenim projektima koji se tiču bioarheologije, paleopatologije, drevne DNA i analize stabilnih izotopa. Sudjelovao je na terenskim istraživanjima i preliminarnim identifikacijama žrtava Domovinskog rata u organizaciji Vlade Republike Hrvatske i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Provodio je nastavu Forenzične antropologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu. Uz to, dr. sc. Mario Novak vodio je prvu radionicu za djecu i mlade ove tematike u Arheološkom muzeju u Zagrebu, “Kosti pričaju priču”, koja je bila odlično posjećena i prihvaćena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.