Studenti i djelatnici zagrebačkoga Sveučilišta, Hrvatskoga Katoličkog sveučilišta (HKS), Katoličkoga bogoslovnog fakulteta (KBF) i Filozofskoga fakulteta Družbe Isusove (FFDI) okupili su se u četvrtak 18. lipnja u zagrebačkoj prvostolnici na zahvalno euharistijsko slavlje koje je povodom završetka akademske godine 2014./2015. predvodio zagrebački pomoćni biskup mons. dr. Valentin Pozaić.
Te Deum – svečanu misu zahvalnicu za 346. akademsku godinu suslavilo je dvadeset i šest svećenika na čelu s dekanima zagrebačkoga KBF-a i FFDI-a, prof. dr. sc. Tončijem Matulićem i prof. dr. sc. Ivanom Šestakom.
Među okupljenim studentima, apsolventima, diplomantima, profesorima, prodekanima, dekanima, odgojiteljima i drugim studijskim djelatnicima koji su na misi zahvalnici željeli izraziti zahvalnost Bogu za primljene darove tijekom protekle akademske godine, svečanoj euharistiji nazočio je i rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras.
Tumačeći evanđeoski navještaj koji govori o Gospodnjoj molitvi, biskup Pozaić je u homiliji istaknuo: „Prije svega, Isus nas uči da se Bogu obraćamo kao svome Ocu – koji je u nebu. Po tome ta je molitva jedinstvena. Bog je moj otac koji razumije moje želje i čežnje i napore, i moju slabost, moje promašaje. On je onaj koji upravlja sav kozmos u pravici i ljubavi. Stoga, mi njegova djeca, molimo da tu na zemlji, među nama ljudima, njegovom djecom, njegovo ime bude cijenjeno, sveto, svetinja. Molimo da se po svoj zemlji ostvaruje njegovo kraljevstvo istine i pravde, ljubavi i mira. Otac nebeski izvor je života i svetosti: i moj život može biti zdrav i svet samo u zajedništvu života s Njim. Isus upozorava učenike da ne upadnu u privid molitve. Za velike prošnje i velike zahvale ne traže se velike i silne i brojne riječi, već veliko srce i duša, mir u sabranosti – upravo onako kako su njega vidjeli da moli. Danas napose moramo istaknuti sljedeće: u poplavi površnog i svjetovnog stila života, ‘naše kršćanske zajednice trebaju postati vjerodostojne ‘škole molitve’, gdje se susret s Kristom ne izriče samo u molitvi za pomoć, već također u zahvali, hvalospjevu, klanjanju, razmatranju, slušanju, žaru čuvstava, sve do istinskog ‘zanosa’ srca’ (Ivan Pavao II. Novo millenio ineunte. 2001. 33).“
Na kraju homilije biskup Valentin je okupljenima uputio poziv: „I dok se s pravom, i po dužnosti, trudimo oko stručne i profesionalne, znanstvene izgradnje, ne zaboravljamo i onu humanu, duhovnu: da ne bismo završili kao neuspjele ili osakaćene ličnosti.
Naš je Blaženik bio svjestan značenja i uloge hrvatskih intelektualaca za društvenu i vjersku zajednicu. Govorio je: ‘Treba nam junačkih duša … Ne zaboravi toga nikada, draga katolička akademska mladeži, ako hoćeš da vidiš bolje dane za sebe, svoj narod i domovinu’ (Propovijedi, Govori, Poruke 1941.-1946. str. 242. 243).“
Nakon otpjevanog himna „Tebe Boga hvalimo“, prisutnima se obratio dekan KBF-a prof. dr. sc. Tonči Matulić zahvalivši na sudjelovanju u slavlju sveučilišnoj profesorskoj zajednici na čelu s Rektorom Sveučilišta u Zagrebu, posebno zahvalivši studenticama i studentima Sveučilišta koji su „razlog okupljanja i slavlja i u kojima s pravom gledamo i očekujemo da budu oni koji će graditi ljepšu i bolju budućnost Hrvatske.“
Za vrijeme mise studenti su čitali biblijska čitanja i molitve vjernika, a liturgijsko slavlje animirali su Zbor Instituta za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” i Zbor Hrvatskog katoličkog sveučilišta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa