Kako čestitati Božić? S čestit, sretan, blagoslovljen…?

božić
iStock

Kako čestitati Božić? Je li sretan, čestit ili blagoslovljen?. Jezični savjet za Hrvatsku katoličku mrežu pripremio je dr. sc. Mile Mamić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pridjev sretan javlja se od 18. stoljeća. U vezi je s glagolom sresti, sretati. Misli se da nas ljudi lijepo i dobro sreću. S tim je u vezi i imenica sreća. Do 18. stoljeća bio je pridjev srećan sasvim običan i u hrvatskom jeziku, javlja HKM.

U novije vrijeme u hrvatskom se ustalio pridjev sretan, a stari pridjev srećan danas je u srpskom. Kad to nađemo u kojega starijeg našeg književnika nije to nikakav srbizam. Taj pridjev znači koji ima sreću, što donosi sreću.

>Profesorica Sanda Ham: Bez hrvatskog jezika nema hrvatskog identiteta

To onda znači i dobar, povoljan, uspješan, ugodan, blažen, blagoslovljen i sl. A kad je to tako, jasno je da to postaje sasvim prikladno za čestitku. Ako nam se pridjev čestit čini svečanijim, slobodno ga upotrijebimo. Učinili su to, npr. i Harambašić i Matoš i to baš u vezi s Božićem. Harambašić: Čestit Božić srcem smjelim i ja tebi rode želim, a Matoš: Svim pak čestitim Hrvatima i Hrvaticama čestit Božić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako, dakle, prijatelju želimo samo praznik sretan, onda pišemo prvu riječ velikim početnim slovom, ali bolja je čestitka ako mu poželimo čitavu novu godinu sretnom.

Možda pridjevu čestit baš češća upotreba u pjesništvu daje svečaniji ton. Oba pridjeva su, dakle, dobra. Možemo ih slobodno upotrebljavati i često varirati. Osim njih, dosta je čest i pridjev blagoslovljen, običnije za Božić, ali može i za Novu godinu.

Za Novu godinu ipak su običniji pridjevi sretna, uspješna, vesela itd. Zanimljivo je da nam se danas čestit javlja uglavnom uz Božić, a sretan, uspješan i sl. za Novu godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vezi s Novom godinom valja reći da se u nazivu praznika Nova godina prva riječ piše velikim početnim slovom, a druga malim. Ako, dakle, prijatelju želimo samo praznik sretan, onda pišemo prvu riječ velikim početnim slovom, ali bolja je čestitka ako mu poželimo čitavu novu godinu sretnom. Onda to više nije praznik pa se sve piše malim slovima, osim ako ne pišemo sve velikima.

Ako smo upotrijebili samo jedan pridjev u božićno-novogodišnjoj čestitki, on vrijedi i za Božić i za Novu godinu. Ne valja biti škrt u upotrebi pridjeva, ali treba paziti što je komu primjerenije i koji pridjevi bolje stoje uz Božić, a koji uz Novu godinu. Za Božić to može biti pridjev čestit, sretan, veseo, blagoslovljen…

Sve to može stajati uz Novu godinu, ali čestit nije baš obično. Osim toga tu može doći još i pridjev uspješan, pogotovo poslovnim partnerima. Može se upotrijebiti i koji opisni izraz: puno blagoslova, sreće, zdravlja, mira, zadovoljstva, uspjeha i sl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako nam je ipak draži pridjev, onda je blagoslovljen najobuhvatniji – u njemu je sve najbolje što si sami možemo poželjeti i što nam Bog može dati. Od toga ljepše želje nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.