U nedjelju je u zagrebačkom HNK gostovalo Hrvatsko narodno kazalište Osijek, a izvedena je predstava ‘Jom Kipur ili pomirenje‘.
Predstavu, koja je privukla velik broj gledatelja, a napravljena je prema romanu Ivane Šojat, režirao je Želimir Mesarić.
Uprizorenjem predstave ‘Jom Kipur ili pomirenje’ ujedno je obilježeno 50 godina rada Želimira Mesarića, nagrađivanog hrvatskog kazališnog redatelja i pedagoga.
Predstava o Domovinskom ratu, traumama i pomirenju
Dvosatna predstava bez stanke govori o odlasku dragovoljca Domovinskog rata psihijatru, a kroz razvoj poprima i lirsko-epski naboj.
Iako autorica teksta klizi prema nekim šablonama o preispitivanju porijekla zločina(ca) ili muško-ženskim odnosima unutar bolnice i izvan nje, gledatelji možda po prvi put u kazališnim okvirima mogu slušati o srpskim logorima u Srbiji, od Stajićeva do Niša.
Na kazališnim se daskama govorilo o gladi, mučenjima i ponižavanjima kojima su na teritoriju Srbije bili izloženi branitelji i civili iz Vukovara u mjesecima zatočeništva.
>Novi roman Ivane Šojat Kuči ‘Jom Kipur’ – o problematici Domovinskog rata
Gledatelji mogli shvatiti patnju stradalnika Domovinskog rata
Dio gledatelja kroz predstavu može shvatiti i što se uistinu događalo nakon pada Vukovara.
Publika je čula i kakvim su mučenjima, batinama i silovanjima bili izloženi i muškarci i žene u srpskom zatočeništvu.
Gledatelj može razumjeti i kako se osjećaju obitelji muškaraca i žena koji se još vode kao ‘nestali’ iz Domovinskog rata, ali i prihvatiti poruku o pomirenju sa samim sobom i drugima.
Pozitivni govori naišli na dobrodošlicu zagrebačke publike
Prigodno obraćanje održali su intendantica HNK Zagreb Iva Hraste-Sočo, intendant HNK Osijek Vladimir Ham te Želimir Mesarić.
Redatelj Mesarić u svom je govoru između ostaloga zahvalio autorici romana, a posebno glumcima osječkog HNK bez kojih, kako je kazao, ne bi ni bilo predstave.
Mesarić – kazališni redatelj, pedagog, suradnik
Iako ove godine puni osam desetljeća života, Želimir Mesarić njegovih je čak pet desetljeća darovao kulturi.
U svojoj iznimno bogatoj karijeri posvećenoj kazališnoj režiji, Mesarić se istaknuo i u pedagoškom radu te kao suradnik na radiju i televiziji.
Budući da je Osijek među gradovima koji su obilježili Mesarićev rad u vrijeme Domovinskog rata, nedjeljna je predstava bila svojevrsna oda tom dijelu njegova života.
Roman kao predložak za predstavu
Ivana Šojat, nagrađivana osječka književnica i prevoditeljica, sudionica je Domovinskog rata kao dobrovoljka HOS-a.
U svibnju prošle godine Šojat je zatražila da se izbriše iz članstva Društva hrvatskih književnika.
Njezin četvrti roman Jom Kipur, koji je poslužio kao predložak za istoimenu predstavu, objavljen je 2014. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa