(VIDEO) 27. listopada 1966. Marko Perković Thompson – Bojna Čavoglave pjevala se u okupiranoj Hrvatskoj i pjevat će se u slobodnoj Hrvatskoj!

Foto: snimka zaslona

Dragovoljac Domovinskog rata od samog početka, ali i jedan od prvih vojnika koji su ušli u oslobođeni Drniš nakon Oluje 1995. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Popularnost Marka Perkovića Thompsona nadilazi svaki kulturni i društveni fenomen u Hrvatskoj, kako po obimu, tako i po trajnosti.

 

Marko Perković rođen je 27. listopada 1966. u selu Čavoglave pored Drniša od majke Marije i oca Ante. Svoje rano djetinjstvo i odrastanje je proveo u rodnom selu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oca je rijetko viđao jer je bio odsutan zbog posla u Njemačkoj, a dolazio je kući samo za Božić i Uskrs.

Po početku Domovinskog rata 1991. pridružio se Zboru Narodne Garde. Marko je u to vrijeme u rukama imao popularnu američku strojnicu Thompson, po kojoj je i dobio nadimak.

Iz toga doba potječe i prva Markova pjesma – legendarna “Bojna Čavoglave”. Pjesma koja se brzo proširila cijelom Hrvatskom i postala je jednim od prepoznatljivih simbola najtežih dana Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavna poruka ove pjesme bila je upućena četnicima, kojima se željelo dati do znanja da neće u Čavoglave dok god ondje žive Hrvati:

„Stoji Hrvat do Hrvata, mi smo braća svi, nećete u Čavoglave dok smo živi mi!“

 Pet činjenica koje trebate znati o Thompsonovoj pjesmi “Bojna Čavoglave”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da su vladajuće stranke u Hrvatskoj namjeravale potpuno kriminalizirati ovu najveću pobjedničku ratnu pjesmu samo zato jer se na početku pjesme čuje vojnički poklič branitelja Čavoglava “Za dom, Spremni!”

Naravno, nikome ta pjesma i poklič nije smetala kada su branitelji i dragovoljci krvlju branili naše domove, ali dogodilo se ono što popularni Marko je opjevao u jednom od svojih hitova: Napadaju ta sluganska pera k’o da oni branili su sela, miševi iz rupa izišli.

Nikada niti jedan branitelj nije ustao protiv pjesme Bojna Čavoglave, samo političari, mediji i ljudi kojih nije bilo nigdje kada se branila Hrvatska i opstanak hrvatskog naroda.

Bojna Čavoglave 1991. godine u okupiranoj i razorenoj Hrvatskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon obrane Čavoglava 1992. i dolaska snaga UN-a na područje Drniša, Marko počinje priređivati humanitarne koncerte diljem Hrvatske.  1995. se vraća u 142. drnišku brigadu, koja je sudjelovala u operaciji Oluja (4. – 7. kolovoza 1995.).

Bio je jedan od prvih vojnika koji su ušli u oslobođene gradove Knin i Drniš.

Dolaskom narančaste koalicije na vlast 2000. na čelu sa Ivicom Račanom i Stjepanom Mesićem počela je intenzivna dehrvatizacija društva, što je u stvari bila diskreditacija ideje hrvatske države, Domovinskog rata, Oluje, domoljublja, branitelja itd. Hrvatsku se pokušava ugurati na silu natrag „u region“.

Uz branitelje i navijačke skupine, najveći javni bunt toj izdajničkoj politici iskazivao se na koncertima Marka Perkovića Thompsona. Prijelomna točka bio je koncert na Poljudu 2002. kada je prepuni stadion nagovijestio sjajnu karijeru ovog najpopularnijeg hrvatskog glazbenika.

Sve ostalo je poznata priča.

Bojna Čavoglave 2015. godine u slobodnom Kninu i Hrvatskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.