Nakon pada afganistanske vlade, Europa strahuje od nove migrantske krize slične onoj iz 2015., kada je samo u Njemačku došlo preko milijun ljudi, većinom iz Sirije. Stručnjaci procjenjuju da je oko 400 000 ljudi već na putu, uslijed krize u Afganistanu, prenosi Remix.
“Svi smo mi pogrješno procijenili situaciju, a i ja sam također odgovorna za to”, kazala je u ponedjeljak njemačka kancelarka Angela Merkel. Prema njezinom mišljenju, zapadne zemlje ne bi smjele ponoviti pogrješku iz prošlosti kad su “nedovoljno podržali UNHCR” tijekom ranijih kriza u kojima su izbjeglice napustile kampove u Jordanu i krenule prema Europi.
“Moramo osigurati za osobe na koje se to odnosi – ako i nisu surađivale s njemačkim vlastima – da ostanu sigurne u zemljama s kojima Afganistan graniči”, kazala je Merkel.
> Cvrtila: Afganistan je poraz SAD-a i NATO-a, čeka nas humanitarna kriza s migrantima
Sličnu je poruku uputio i francuski predsjednik Emmanuel Macron, samo dan nakon talibanskog zauzimanja Kabula. Iz Pariza i Berlina poručuju da očekuju zajednički europski plan kao odgovor na krizu.
“Moramo se unaprijed zaštititi od značajno neregularnih migracijskih priljeva”, rekao je Macron, dodavši da bi u suprotnom migranti mogli postati plodno tlo za trgovanje ljudima. Smatra da se Europa mora usredotočiti na suradnju sa zemljama poput Pakistana, Turske i Irana.
Ni Turska ne želi aganistanske izbjeglice. Iz tog razloga ondje se gradi zid na 295 kilometara dugačkoj granici s Iranom. “Velik je dio već završen. Iskopali smo više od 150 kilometara rovova i pojačali granične baze”, rekao je turski ministar obrane Hulusi Akar u nedjelju.
Turska vojska poslala je na granicu 1000 vozila za obranu i opremila patrolne vojnike uređajima za noćno gledanje, električno-optičkim sustavima i zvučnim senzorima. “Moći ćemo u potpunosti zaustaviti pridošlice”, kazao je turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan.