Amerikanci pojačavaju kontrolu financijskih tokova: Rusiji otežano zaobilaženje sankcija

Amerikanci
Foto:iStock by Getty Images/montaža Narod.hr

Amerikanci tvrde kako su njihove mjere financijskog pritiska na ruske poslovne partnere i financijske institucije urodile plodom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijetnje iz Washingtona da će SAD stanovitim stranim financijskim institucijama nametnuti sankcije, utjecale su na promjenu financijskih tokova između Rusije i država poput Turske, UAE-a i Kazahstana, izjavio je ovaj tjedan Zamjenik američkog minstra financija Wally Adeyemo, prenosi Reuters.

Otežano poslovanje ruskim poslovnim partnerima

Adeyemo je, u intervjuu za Reuters, istakao da je prema dostupnim podacima Ministarstva  financija SAD-a, a uključujući tu i izvješća financijskih institucija – očigledan pad u obrtu financijskog kapitala, od kad je Washington u prosincu prošle godine izdao izvršnu uredbu kojom se zaprijetilo sankcijama svim financijskim institucijama trećih država koje pomažu Rusiji zaobići od Zapada nametnute sankcije.

“Prema podacima preda mnom, vidim značajne razlike po pitanju financijskih tokova koji ukazuju na zaustavljanje stanovitih transakcija koje su vjerojatno izvršile institucije trećih država” rekao je Adeyemo i dodao kako je “dobio informacije iz samih institucija da se odlučuju na oprezniji pristup poslovanju s Rusijom, a to je upravo ono što smo htjeli postići.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turska zamrzava dio poslova s Rusima

Prošlog je tjedna, kako se sada doznaje, američka prijetnja u veloj mjeri zamrzla turko-rusku trgovinu, usporavajući isplate za uvoz nafte i nekih drugih turskih izvoznih dobara.

Odredba nije izravno ciljala na energetski sektor, ali je zakomplicirala tijek turskih isplata Rusiji za uvoz sirove nafte, kao i ruskih isplata za širi spektar turskih izvoznih dobara.

Washington i saveznici nametnuli su tisuće različitih vrsta sankcija Moskvi zbog invazije na Ukrajinu od prije dvije godine te od tad konstantno nastoje spriječiti Ruse u zaobilaženju ovih mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD su opetovano upozorile kompanije da ne pomažu Moskvi u izbjegavanju sankcija i u tu su svrhu uzele na nišan firme u UAE, Turskoj i Kini. Visoki američki dužnosnici putovali su u Tursku, UAE i druge države kako bi upozorili na to da će domaće kompanije izgubiti pristup G7 tržištima ako nastave poslovati s entitetima podložnim sankcijama.

Nova mjera SAD-a djeluje automatski

Izvršna odredba nije uključivala zajednički prag na osnovi kojeg bi se penaliziralo samo firme koje su se svjesno upuštale u transakcije s državama pod sankcijama ili povezanima s ruskom vojnom industrijom, što je zapravo sve strane firme dovelo u rizik automatskog odsjecanja od američkog financijskog sistema, čak i ako bi njihove inkriminirajuće radnje bile izvedene bez svjesnog motiva.

Adeyemo je dalje istakao kako su u bankama odjeli za usklađivanje s propisima shvatili ovu odredbu veoma ozbiljno, jer je u pitanju prvi put da je iz Washingtona poručeno da će se posegnuti za sekundarnim sankcijama. Riječ je o sankcijama koje pogađaju pojedince ili kompanije koje posluju s onima koje su već pod američkim sankcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolar je još uvijek moćno ekonomsko oružje

“Ubrzo nakon što je poruka poslana, svi od izvršnih direktora na niže, počeli su tražiti sastanke s nama, kako bi pitali što trebaju učiniti da ne bi izgubili pristup dolaru”, dodao je i zaključio:

“To su velike banke koje na koncu znaju da su u žarištu pozornosti i koje su se htjele uvjeriti da su na pravoj strani. Jer na koncu, njima je  unatoč svom poslovanju s Rusijom ipak važniji posao koji u dolarima obavljaju s SAD-om”.

Dosad se Washington skanjivao primijeniti izvršnu odredbu kako bi izravno sankcionirao strane financijske institucije. No prošlog tjedna SAD su donijele na snagu nove sankcije protiv Rusije koje pogađaju 500 fizičkih i pravnih osoba povodom smrti vodećeg ruskog opozicionara Alekseja Navaljnija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.