BiH: Europski sud napokon donio pravdu deviznim štedišama

Presuda Europskog suda za ljudska prava kojom je Sloveniji i Srbiji naloženo da starim deviznim štedišama s područja bivše Jugoslavije naloženo da isplate njihove uloge od povijesnog je značaja, prvi su komentari medija u Bosni i Hrecegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnica BiH pri Europskom sudu za ljudska prava Monika Mijić ocijenila je kako je time okončana dugogodišnja agonija štediša ne samo iz BiH, nego i iz Hrvatske.

“Pravda je spora, ali je dostižna. Pred sudom smo uspjeli dokazati da su Republika Slovenija i Republika Srbija doslovno opljačkale bosanskohecegovački i hrvatski narod. Nakon 23 godine te radnje dolaze na naplatu”, kazala je Mijić za portal “Klix”.

Pojasnila je kako se i od Slovenije i od Srbije sad očekuje da donesu zakone i utvrde procedure kojima će provesti presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne učine li to u roku od godine dana, europski će sud, kako ističe Mijić, nastaviti donositi presude u svakom pojedinačnom slučaju.

“Srbija i Slovenija to ne smiju riskirati jer će onda morati isplatiti daleko više novca”, smatra Mijić.

Predsjednica Upravnog odbora Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH Amila Omersoftić izjavila je kako se nakon današnje presude Europskog suda “najviše boji slabe reakcije vlasti u BiH”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izjavi za TV postaju BHT 1 kazala je kako su vlasti u toj zemlji svojim postupcima već ranije komplicirale položaj predratnih deviznih štediša, spominjući kao primjer postupak verificiranja stare devizne štednje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.