Brazil: Buduća vlada odbacit će Marakeški sporazum koji je aktualna prihvatila

Foto: Gustavo Lima Camara dos Deputados / wikimedia commons

Budući brazilski ministar vanjskih poslova Ernesto Araujo najavio je u ponedjeljak da će nova brazilska vlada, koja uskoro stupa na dužnost, isključiti Brazil iz UN-ova pakta o migracijama, samo nekoliko sati nakon što je postojeća brazilska vlada prihvatila taj pakt. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bolsonarova vlada isključit će se iz Globalnog migracijskog pakta koji je pokrenut u Marakešu, s obzirom da je to neodgovarajući instrument kojim bi se trebalo nositi s problemom”, napisao je na Twitteru Araujo.

“Imigraciju ne treba tretirati kao globalni problem, nego radije sukladno realnosti i suverenitetu svake od zemalja”, dodao je.

Globalni pakt o migraciji usvojen je ranije u ponedjeljak na konferenciji u marokanskom gradu Marakešu, na kojoj su sudjelovala službena izaslanstva iz preko 150 zemalja. Pakt još mora potvrditi Opća skupština Ujedinjenih naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iako ga je podržao Brazil i više od 150 zemalja, Globalni kompakt ne omogućava suvereno pravo država da odrede svoju migracijsku politiku”, naveo je budući brazilski šef diplomacije.

U srpnju su 192 zemlje jednoglasno odobrile pakt nakon 18 mjeseci pregovora.

SAD, Austrija, Australija, Izrael, Bugarska, Švicarska, Latvija, kao i cjelokupna Višegradska skupina u kojoj su Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka – odbijaju potpisati Marakeški sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pakt postavlja niz ciljeva kako bi se osigurale “sigurne i regularne” migracije, uključujući zaštitu migranata od eksploatacije i kršenja ljudskih prava.

Arauj trebao bi u siječnju postati novi brazilski šef diplomacije, kada vlada izabranog krajnje desnog predsjednika Bolsonara stupi na dužnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.