Švicarci danas na referendumu odlučuju o covid potvrdama. U Švicarskoj se protiv koronavirusa cijepilo nešto manje od dvije trećine stanovnika. Riječ je o zemlji koja ima jedne od blažih mjera protiv pandemije koronavirusa. Ipak, švicarska je vlada odlučila uvesti covid potvrde. A Švicarci će reći što o otme misle na današnjem referendumu.
Švicarci kroz sustav izravne demokracije odlučuju o covid potvrdama
Od početka pandemije švicarska vlada pokušala je balansirati s mjerama za kontrolu širenja Covida, dok je i dalje ostala vjerna švicarskom sustavu izravne demokracije, u kojem vlada ima malo formalne moći, a ljudi imaju konačnu riječ.
Zabrana kretanja u Švicarskoj nikada nije bila tako stroga kao u njezinih susjeda. Ljudima je bilo dopušteno van radi vježbanja kad god su htjeli, a škole su bile zatvorene samo na nekoliko tjedana, prenosi BBC.
Švicarci dobivaju covid potvrdu kad su cijepljeni, imaju negativan test ili su preboljeli
No, kada su brojke zaraženih na ljeto počele drastično padati, uvedena je covid potvrda s dokazom o cijepljenju, negativnom testu ili imunitetu od virusa. U rujnu je ona postala obavezna za ulazak u barove, kafiće, restorane, kina, muzeje, sportske događaje i sveučilišnu nastavu.
Cijepljenje je u Švicarskoj već dugo osjetljivo pitanje, posebno na njemačkom govornom području. Uvjerenje da je prirodni imunitet najbolji dovelo je do pada cijepljenja protiv ospica u djetinjstvu što je izazvalo porast slučajeva ospica diljem Europe.
U međuvremenu, u alpskim zajednicama, povijesni ponos vlastitom neovisnošću ukorijenjen, neki kažu, u vrijeme kada su planinska sela svake zime bila odsječena od svijeta, pokazuje postojanje otpora spram vladinih naredbi. Kada su uvedene covid potvrde, a testovi su prestali biti besplatni, život necijepljenih postao je težak, a čak je i izlazak na pivo odjednom postao skup.
Vlada se nadala da će mjere potaknuti ljude da na cijepljenje. Umjesto toga, mnogi su izašli na ulice, a drugi su skupili dovoljno potpisa za osporavanje Covid potvrda na nedjeljnom referendumu.
Od početka pandemije 10 posto medicinskih sestara napustilo profesiju
U Švicarskoj su prosvjedi trajali tjednima. Neki su postali nasilni, a policija je koristila vodene topove i gumene metke protiv prosvjednika koji su pokušavali upasti u parlament.
Na skupu u Bernu ovog mjeseca tisuće su se pojavile kako bi čule govornike, uključujući Roberta Kennedyja Jr., koji je pozdravio Švicarsku kao posljednju veliku nadu Europe protiv, kako je tvrdio, zlokobnih sila koje prisiljavaju ljude na cijepljenje, dok se u isto vrijeme, putem Covid potvrda, uvodi drakonski sustav masovnog nadzora.
Zbog bojazni od sve većeg protivljenja Covid potvrdama, ministar zdravstva nije uvodio nikakva nova ograničenja uoči nedjeljnog referenduma. Umjesto toga, kako broj slučajeva raste, vlada je savjetovala bolnicama da povećaju svoje kapacitete intenzivne njege. To je izazvalo gorak smijeh švicarskih medicinskih sestara, koje ističu da dodatni kreveti neće pomoći kada nema dovoljno osoblja da se brine o pacijentima u njima.
Procjenjuje se da je 10 posto švicarskih medicinskih sestara i skrbnika napustilo profesiju od početka pandemije. No, za razliku od drugih europskih zemalja koje prolaze kroz sličan nedostatak radnika u zdravstvenom sektoru, švicarske medicinske sestre imaju moć promijeniti stvari. Prikupile su potpise za referendum u cijeloj zemlji kojim se zahtijeva više ulaganja i bolje uvjete rada.
Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da gotovo 70% birača podržava zahtjeve medicinskih sestara, dok zadržavanje covid potvrda podržava 60% birača.
Tekst se nastavlja ispod oglasa