Sve će oči idućeg tjedna na Općoj skupštini UN-a biti uprte u Donalda Trumpa, koji će za tamošnju govornicu stupiti prvi put otkako je na čelu najmoćnije zemlje svijeta.
Godišnje zasjedanje Opće skupštine najveći je događaj u diplomatskom kalendaru i svi su svjetski čelnici pozvani da govore o temi koju sami izaberu.
Predsjednik Sjedinjenih Država tradicionalno govori drugi.
“Ove godine svi očekuju što će reći Trump”, tvrdi analitičar s njujorškog sveučilišta Richard Gowan.
Hoće li se držati pripremljenog govora? Hoće li skrenuti i iskritizirati UN? Ili pozvati na “vatru i bijes” protiv Sjeverne Koreje?
Kao i uvijek s Trumpom, predviđanja su nemoguća, kaže Gowan. “Njegovo ponašanje prema UN-u pomalo je shizofreno”, dodaje Gowan.
Početkom ove godine rekao je da UN-ova potrošnja “izvan kontrole” i zaprijetio da će srezati milijardu dolara iz američkog doprinosa mirovnim operacijama diljem svijeta. Ali je samo koji tjedan kasnije kazao da je UN-ov trošak “kikiriki” s obzirom na posao koji radi.
Pošto SAD najviše doprinosi proračunu UN-a, njegova prijetnja da će rezati uplate nije shvaćena olako. Američka veleposlanica pri UN-u Nikki Haley kaže da su prijetnje izazvale pozitivan šok u UN-u i da Sjedinjene Države ondje više nitko neće “uzimati zdravo za gotovo”.
Reforma UN-a visoko je na listi prioriteta Sjedinjenih Država. Prije nego što govori u Općoj skupštini započnu, Trump će zatražiti da zemlje članice potpišu izjavu podrške reformskom planu glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa i zatražiti ga da UN pretvori u organizaciju spremnu ispuniti svoju ulogu.
A što se samog Trumpova govora tiče, UN će vjerojatno dobiti “svoju porciju”, smatra Michael Doyle, analitičar sa sveučilišta Columbia i bivši savjetnik Kofija Annana.
Pošto su svi govori namijeni i za domaću publiku, neće biti nikakvo iznenađenje ako Trump i za UN-ovom govornicom istakne svoju politiku “Amerike na prvom mjestu”.
“UN je često služio američkim predsjednicima kao žrtveni jarac. Organizacija nije osobito popularna u Americi i ‘udaranje’ po njoj često nosi političke bodove. Neće biti nikakvo iznenađenje ako se Trump posluži oštrom retorikom”, kaže Doyle.
A treba imati na umu da Trump nije ograničen na govornicu. Cijeli Twitter je njegova pozornica, naglašava Doyle.
“Ne bih se iznenadio da za govornicom bude jako oštar i onda 12 sati poslije na Twitteru sve ublaži”, kaže Gowan.
Ovogodišnja prijetnja o rezanju troškova nije prvi put da Trump, stručnjak za nekretnine, nudi financijske savjete UN-u.
Godine 2005. ponudio je da će preurediti sjedište u New Yorku za trećinu troškova koje planira UN.
Sedam godina poslije prigovorio je da mramorne ploče iza UN-ove govornice izgledaju “jeftino”.
Idući će tjedan prvi put stajati ispred tih ploča. Ali će mu tada UN-ov interijer vjerojatno biti zadnja briga.
Tekst se nastavlja ispod oglasa