(FOTO) Prosvjedi u Beogradu i Novom Sadu: Prosvjednici ignoriraju zabrane, uhićeno i ozlijeđeno više osoba

Novi Sad, 10.7.2020 - Nekoliko stotina prosvjednika u Novome Sadu pokušalo je u petak predveèer blokirati autocestu Subotica-Beograd, ali ih je u tome sprijeèio kordon policije, dok istodobno raste broj zaraženih koronavirusom u Vojvodini, što je povod svakodnevnih prosvjeda. foto HINA/ TANJUG/ JAROSLAV PAP/ ua

Prosvjed u Beogradu, koji je u petak navečer počeo mirnim okupljanjem ispred srbijanske Skupštine, nastavljen je sukobima s policijom, a završen četrdesetak minuta poslije ponoći kada su prosvjednici potisnuti i otjerani iz središta Beograda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akcije policije potrajale su do četrdesetak minuta poslije ponoći, kada su svi prosvjednici potisnuti izvan središta grada. Tijekom prosvjeda uhićeno je i ozlijeđeno više osoba, među njima policajci, novinari i fotoreporteri.

Srbijanski mediji javljaju da je sinoć pri pokušaju upada u srbijansku Skupštinu uhićen Vladimir Škundrić, sin bivšeg ministra rudarstva i energetike Petra Škundriča, bivšeg savjetnika Ivice Dačića.

Nekoliko stotina prosvjednika u Novome Sadu pokušalo je u petak predvečer blokirati autocestu Subotica-Beograd, ali ih je u tome spriječio kordon policije, dok istodobno raste broj zaraženih koronavirusom u Vojvodini, što je povod svakodnevnih prosvjeda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novosadski portal 021.rs navodi da je osnovni zahtjevi prosvjeda ostavke direktora policije Vladimira Rebića, ministra unutarnjih poslova Nebojše Stefanovića, gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.

Iako je na snazi zabrana okupljanja više od 10 ljudi, u petak navečer mladi su ignorirali zabranu i okupljali se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednjih 10 dana, u Novom Sadu zabilježeno je 515 novih slučajeva te zaraze koronavirusom, a u Beogradu su popunjeni svi bolnički kapaciteti.

Podsjetimo, prosvjedi su se u Srbiji rasplamsali zbog Vučićeve najave četverodnevne zabrane kretanja i koja je trebala trajati od petka do ponedjeljka. U četvrtak je Vlada ipak promijenila smjer i odustala od planova zabrane kretanja. Umjesto toga je najavljena zabrana okupljanja više od deset osoba čime su obuhvaćeni i prosvjedi.

Njemački mediji kao izvorište zaraze koronavirusom u Europi ističu Srbiju. Objašnjavaju da se uzrok može naći u tamošnjoj politici “koja je dopustila masovne manifestacije poput nogometne utakmice sa 15.000 navijača u Beogradu“, javlja dw.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Süddeutsche Zeitung javlja o oštrim optužbama vladajućih političara i Vučićevom nagađanju kako iza prosvjeda stoje “strane službe”. „Iza snažnih riječi izgleda kako se više krije bespomoćnost: s jedne strane u odnosu prema prosvjednicima, ali još više u borbi protiv virusa. U ožujku su Vučić i njegova vlada uvele drastične mjere u borbi protiv korone(…) A onda su gotovo iznenada ograničenja ukinuta, očito s očekivanjem parlamentarnih izbora gdje se biračima htjela prikazati normalnost“, piše münchenski list.

Isti list objavljuje i kratak komentar u kojem Peter Münch čitateljima objašnjava kako je i krivudava vladina politika pomogla širenju virusa: „To nije bila odgovorna politika, već populizam opasan po zdravlje. Ne čudi onda što su mnogi građani izgubili povjerenje u čelništvo i da ono s potrebnom pažnjom kormilari kroz krizu. No to nije opasno samo za Vučića, nego za sve. Jer od ljutitih prosvjeda građanskog nepovjerenja prema vladi bi mogao profitirati najopasniji protivnik: virus“, piše Süddeutsche Zeitung.

Prije dva dana oglasio se i Srđan Nogo, bivši pripadnik ultranacionalne stranke Dveri, kojega su vlasti optužile za organiziranje prosvjeda. “Aleksandar Vučić stvorio je taj događaj i on je kreirao upotrebu sile. On nam je oteo državu i što građani trebaju raditi? Šutjeti i praviti se da žive u Švicarskoj”, rekao je Nogo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.