Huawei tvrdi da nije kriv za povredu američkih sankcija Iranu

Foto: fah

Velika kineska telekomunikacijska tvrtka Huawei rekla je u četvrtak pred saveznim sudom u newyorškoj četvrti Brooklynu da nije kriva za kršenje američkih sankcija protiv Irana, na raspravi na koju nije došla njezina fincijska direktorica Meng Wanzhou koja je trenutačno u Kanadi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Huawei i njegovu podružnicu Huawei Device USA, koja se također izjasnila da nije kriva, zastupali su njihovi odvjetnici. Druga podružnica kineske kompanije, Skycom Tech, nije imala zastupnika pa se nije mogla očitovati o svojim namjerama pred sudcem Ramonom Reyesom.

Ta su tri pravna subjekta optužena krajem siječnja a protiv Huaweija je podignuta optužnica s trinaest točaka u vezi s navodnim povredama američkih sankcija protiv Irana. Kći osnivača drugog po veličini proizvođača pametnih telefona Meng Wanzhou optužena je tek po četiri točke.

Huawei je, navodi se u optužnici, preko Skycoma skrivao svoje poslovanje s Iranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dvije njegove podružnice – Huawei Device USA i Huawei Device Ltd – krajem siječnja su u odvojenom postupku optužene za zločinačko udruživanje radi krađe industrijske tajne.

One su se krajem veljače na saveznom sudu u Seattleu izjasnile da nisu krive. Suđenje im treba početi 2. ožujka 2020.

Meng koja u četvrtak nije imala zastupnika na raspravi trenutačno je u kućnom pritvoru u Kanadi i za njom su Sjedinjene Države izdale nalog za izručenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedeće saslušanje kineske čelnice zakazano je za 8. svibnja u Vancouveru, ali još nije određen nadnevak za proučavanje predmeta o meritumu stvari.

Peking tvrdi da su uhićenje Meng 1. prosinca, kućni pritvor i postupak izručenja pokušaj uništenja te vodeće telekomunikacijske kompanije.

Nakon uhićenja Meng kineske vlasti su na svom teritoriju uhitile dvoje kanadskih državljana pod optužbom za špijunažu, a trećeg je kineski sud osudio na smrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No Peking tvrdi da ti postupci nisu povezani sa slučajem Huawei koji se događa u prilikama trgovinskog rata između Kine i SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.