Iran zavlači, a rok za nuklearni sporazum istječe

Iran još mora objasniti sumnjivo nuklearno istraživanje Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA), izjavio je čelnik IAEA-e u četvrtak, samo četiri dana prije isteka roka za sklapanje sveobuhvatnog sporazuma između Irana i šest svjetskih sila kojim bi se okončala 12-godišnji spor oko iranskog nuklearnog programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šest velikih svjetskih sila pregovara s Iranom nastojeći postići dogovor u skladu s kojim bi Iran pristao nastaviti isključivo s civilnim nuklearnim programom u zamjenu za ukidanje međunarodnih sankcija koje su ozbiljno naškodile Teheranu.

Nakon gotovo godinu dana diplomatskih napora, Washington nastoji da se postigne sporazum ili barem nacrt budućeg sporazuma, a američki državni tajnik John Kerry će nazočiti pregovorima s Iranom, Francuskom, Njemačkom, Britanijom, Rusijom i Kinom u petak.

Međutim, Yukiya Amano, šef IAEA-e, jasno je rekao da je situacija daleko od zadovoljavajuće te da ne može pružiti vjerodostojne podatke da Iran nema neprijavljeni nuklearni materijal i da ne provodi zabranjene aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iran nije pružio nikakva objašnjenja koja bi omogućila Agenciji da razjasni istaknute praktične mjere”, rekao je Amano pred Odborom guvernera IAEA-e.

“Pozivam Iran da pojača svoju suradnju s Agencijom i da na vrijeme omogući pristup svim relevantnim informacijama, dokumentaciji, lokacijama, materijalu i osoblju”, kazao je Amano.

Zamjenik američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Tony Blinken izjavio je u srijedu da postizanje dogovora ovisi isključivo o tomu je li “Iran voljan poduzeti korake koje mora kako bi nas i naše partnera uvjerio da će program biti isključivo civilni”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran niječe optužbe zapadnih dužnosnika da se pokušava domoći nuklearnog oružja i odbija prekinuti proces obogaćivanja urana, za koji tvrdi da ga koristi isključivo u mirnodopske svrhe.

Sankcije SAD-a, EU-a i UN-a smanjile su prihode Irana od nafte i povećale inflaciju i nezaposlenost u toj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.