Kanada: Trudeau zbog ravnopravnosti uveo uloške i tampone u muške zahode

Trudeau
Downtown Vancouver, British Columbia, Canada - August 5, 2018: Canadian Prime Minister Justin Trudeau is celebrating Gay Pride Parade.

Kanadski premijer Justin Trudeau uvodi uloške i tampone u muške zahode. S tom praksom je najprije počeo u kanadskom parlamentu, no kako stvari stoje, nastavit će i na drugim mjestima. Od svih federalno reguliranih poslodavaca, uključujući zračne luke i vojne baze, zahtjeva da nude besplatne menstrualne proizvode i u ženskim i u muškim zahodima. Razlog je uključivost, odnosno ravnopravnost rodova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Justin Trudeau objavio da se rastaje od supruge: Korisnici društvenih mreža pitaju se je li ovo u pozadini toga?

Žene su oduvijek plaćale sebi uloške i tampone, a sada kada navodno muškarci menstruiraju, isti proizvodi su besplatni

Bivša kanadska konzervativna senatorica Linda Frum objavila je krajem prosinca fotografiju košare koja nudi besplatne uloške i tampone u muškom zahodu za ”transrodne” članove parlamenta. Vijest je odmah nakon toga užarila atmosferu na društvenim mrežama, piše New York Post.

”Nekada, kada su samo žene imale menstruaciju, morali smo plaćati vlastite proizvode. Ali sada kada i ”muškarci imaju menstruaciju”, ovi proizvodi od sada moraju biti besplatni u svim muškim zahodima na svim saveznim radnim mjestima. Uključujući Parliament Hill – gdje je ova fotografija danas snimljena,” objavila je ironično Linda Frum na X-u.

Menstruacijski proizvodi moraju biti u svim zahodima

Prema promjeni kanadskog zakona o radu, koja je stupila na snagu 15. prosinca, ”menstrualni proizvodi moraju biti u svim zahodima. Bez obzira na koji spol se zahod odnosi.” U priopćenju je Trudeauova vlada rekla da “omogućavanje zaposlenicima pristup menstrualnim proizvodima podupire bolje zdravstvene rezultate i produktivnost na radnom mjestu. A istovremeno smanjuje stigmu koja se često povezuje s menstruacijom”.

Napori da se kanadska vlada potakne da doda menstrualne proizvode u muške kupaonice započeli su 2020. Tada je Rachel Ettinger, osnivačica Here for Her, kampanje usmjerene na zdravstveno obrazovanje, uputila peticiju gradskoj vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdila je da bi vlada trebala ”na menstrualne proizvode gledati kao na nešto nužno baš kao što je to toaletni papir”. “Ne možete pružiti istinski inkluzivan prostor za svoje zaposlenice bez nabave menstrualnih proizvoda”, rekla je za CBC.

Megan White, izvršna direktorica Period Packs, također je rekla da pružanje besplatnih tampona i drugih menstrualnih proizvoda stvara ravnopravnije radno okruženje. “Velika je razlika znati da su stalno tu i da ih ne morate nositi posvuda sa sobom. Na primjer na dnu torbice ili školske torbe ili u džepu”, rekla je.

>Nova liberalna vlada Kanade gura državu u smjeru SAD-a po pitanju prava transrodnih osoba

Protivnici Trudeauove politike: ”Ovo je sustavan napad na muškost”

No bilo je i onih koji su se izjasnili protiv Trudeauove politike. Politički kolumnist Brian Lilley kritizira Trudeua zbog mjera ”ravnopravnosti” u zahodima. Kritizira ga i zbog uklanjanja riječi ”žena”. Umjesto koje se one koji koriste tampone naziva ”zaposlenik/ca s menstruacijom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Eliminiranje jezika koji žene identificira kao različite od muškaraca je ništa drugo nego pokušaj da se bude politički korektan”. Kao društvo, možemo biti puni poštovanja prema drugima”, ali to ne znači da “trebamo ignorirati biologiju i pretvarati se da muškarci sada imaju menstruaciju”, rekao je Lilley.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maxime Bernier, čelnik Narodne stranke, također je kritizirao novu politiku kao “sustavni napad na muškost”.

”Liberalna odluka o distribuciji tampona u muškim zahodima, uključujući i vojne baze, samo je još jedan korak u sustavnom napadu na muškost i dio je šire ideološke bitke”, napisao je na X-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.