Moldova na izborima koji bi mogli usporiti integraciju u Europu

Glasači bivše sovjetske republike Moldove izašli su u nedjelju na birališta na parlamentarne izbore čiji bi rezultat mogao usporiti, mada ne i zaustaviti njezino nastojanje da se priključi Europskoj uniji prkoseći Rusiji koja je zabranila uvoz njezinih najvažnijih proizvoda što je teško pogodilo njezino gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči samih izbora novi spor s Rusijom nastao je kada je sud isključio stranku koju vodi ruski milijunaš jer je djelomice bila financirana iz inozemstva.

Moskva je rekla kako isključenje stranke Domovina Renata Usatija izaziva ozbiljne sumnje glede ovih izbora.

Istraživanja javnoga mišljenja pokazuju duboku podijeljenost u jednoj od najmanjih i najsiromašnijih europskih zemalja smještenoj između Rumunjske i Ukrajine treba li ona ostati na proeuropskom putu koji slijedi vladajuća koalicija desnoga centra ili promijeniti smjer i pridružiti se gospodarskom bloku koji predvodi Rusija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moldova je potpisala politički i trgovinski sporazum s Europskom unijom i komentatori kažu kako je teško zamisliti bilo koje novo vodstvo koje bi pridobilo potporu naroda za zaokret od 180 stupnjeva prema Moskvi.

Rusija koja osigurava glavninu energije pokazala je nezadovoljstvo zabranivši uvoz voća, povrća i mesnih proizvoda iz ove zemlje od 3,5 milijuna stanovnika bez izlaska na more.

Mada ima uporište u Moldovi u vidu odbjegle proruske enklave Pridnjestrovlja Rusija nije pokazala spremnost da intervenira kao što je učinila u Ukrajini koja je isto tako slijedila proeuropski put neprihvatljiv Moskvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanja javnoga mišljenja pokazuju da bi oporbeni komunisti mogli iskoristiti neslogu i sporenja trostranačke koalicije tijekom posljednjih šest godina unatoč tomu što su držale Moldovu na putu prema Europskoj uniji.

Komunisti, koje vodi bivši dugogodišnji predsjednik Vladimir Voronin kojega mnogi iz starije generacije vide kao stabilnost iz prošlosti, imaju prednost s 24 posto popularnosti.

Mada žele dobre odnose s Moskvom i traže revidiranje trgovinskog ugovora kako bi se bolje zaštitila domaća proizvodnja komunisti podupiru eurointegraciju Moldove. Voronin ima malo izravnih veza s Moskvom nakon prekida s Kremljom zbog Pridnjestrovlja prije desetak godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ankete daju trima proeuropskim strankama između 38 i 43 posto glasova za zastupnike u parlamentu koji ima 101 mjesto. Međutim savez koji su nekoć imale je narušen neslogom i suparništvom posebice između liberalnih demokrata bivšeg premijera Vlada Filata i desnih liberala bivšeg vršitelja dužnosti predsjednika Mihaija Ghimpua.

Ono što bi moglo zakomplicirati nastojanje Moldove da se pridruži EU-u bi bio dobar rezultat socijalista koji su žestoki protivnici EU-a i zalažu se za članstvo zemlje u Euroazijskoj carinskoj uniji koju predvodi Rusija.

Prognoze anketa su da će dobiti 6 do 8 posto glasova na izborima te bi se mogli probiti u neku koaliciju posebice ako preuzmu glasove onih koji sada ne mogu glasovati za stranku Domovina za koju su ankete predviđale da će dobiti 15 posto glasova.

Birališta u Moldovi su otvorena u 7 sati (6 sati po srednjoeuropskom vremenu) a zatvaraju se u 21 sat (20 sati po srednjoeuropskom vremenu).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.