Bivša brazilski predsjednik i osuđeni kriminalac Lula da Silva je bio pet bodova iznad sadašnjeg predsjednika Jaira Bolsonara u prvom krugu općih izbora, ali je desnica zadala udarac na zakonodavnoj razini, a sadašnji predsjednik sada kontrolira oba doma parlamenta.
Unatoč neuspjehu na predsjedničkoj razini, izbor Jaira Bolsonara na zakonodavnoj razini bio je san. Sve njegove političke oklade su se isplatile i deseci njegovih najvažnijih saveznika ušli su u Kongres, prenosi La Derecha Diario.
Na taj su način Liberalna stranka (PL) Bolsonara koja liberalna samo u imenu i njezini saveznici u Kongresu: Brazilski demokratski pokret (MDB), Progresivci (PP), Brazilska unija (UNIAO), Brazilska radnička stranka (PTB), Kršćansko-socijalna stranka Stranka (PSC) i republikanci (REP) osvojili su većinu i u Senatu i u Zastupničkom domu.
Ako bude ponovno izabran u drugom krugu, Bolsonaro će imati povijesnu priliku iznijeti svoj program pred Kongres i promovirati neke od svojih najambicioznijih projekata, poput privatizacije Petrobrasa ili privatizacije mirovinskog sustava. S druge strane, ako Lula pobijedi, imat će zid u Kongresu koji će mu jako otežati vladanje.
Bolsonaro do sada nije imao većinu u Senatu
Iako je Bolsonarova vladajuća stranka već kontrolirala Donji dom, nakon niza saveza koje je predsjednik postigao nakon općinskih izbora 2020., ovaj rezultat označava temeljnu promjenu u Gornjem domu, budući da će on imati samostalnu većinu u Senatu bez ovisnosti o strankama Centrao: Brazilska socijaldemokratska stranka (PSDB), Nova stranka (NOVO), Socijaldemokratska stranka (PSD), Podemos (PODE), Solidarnost (SOL) i Naprijed (AVANTE).
Lula i njegovi saveznici ostavljeni su u krajnje neizvjesnoj poziciji na zakonodavnoj razini. Lulina Radnička stranka (PT), Demokratska radnička stranka (PDT), Komunistička partija Brazila (PCdoB), Stranka socijalizma i slobode (PSOL), Republikanska stranka društvenog poretka (PROS), Brazilska socijalistička stranka (PSB) ), Građanstvo (CIDAD), Zelena stranka (PV) i Održiva mreža (REDE) bit će manjina u oba doma.
Bolsonaro je došao na vlast 2018. na rukama PSL-a, stranke koja praktički nije bila politički zastupljena, ali je nakon pobjede na izborima postala prva snaga na nacionalnoj razini. Unatoč tome, čim je sletio u Brasiliju, glavni grad, stranački su ga čelnici izdali i predsjednik je brzo izgubio potporu u Kongresu.
Nakon gotovo dvije godine zakonodavnih blokada, nakon općinskih izbora 2020., uspio je postaviti Arthura Liru (PP) u predsjedništvo Zastupničkog doma, uz druge ključne čelnike poput ministara, što je stvorilo snažan blok stranačkih saveznika. Za razliku od Zastupničkog doma, Bolsonaro do sada nije imao većinu u Senatu gdje su ga Lula i Centrao mogli blokirati u bilo kojem trenutku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa