Prvi put u 30 godina desnica u Brazilu ima većinu u oba doma

Bolsonaro
Foto: Gabriela Korossy / Câmara dos Deputados / wikimedia commons

Bivša brazilski predsjednik i osuđeni kriminalac Lula da Silva je bio pet bodova iznad sadašnjeg predsjednika Jaira Bolsonara u prvom krugu općih izbora, ali je desnica zadala udarac na zakonodavnoj razini, a sadašnji predsjednik sada kontrolira oba doma parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč neuspjehu na predsjedničkoj razini, izbor Jaira Bolsonara na zakonodavnoj razini bio je san. Sve njegove političke oklade su se isplatile i deseci njegovih najvažnijih saveznika ušli su u Kongres, prenosi La Derecha Diario.

Na taj su način Liberalna stranka (PL) Bolsonara koja liberalna samo u imenu i njezini saveznici u Kongresu: Brazilski demokratski pokret (MDB), Progresivci (PP), Brazilska unija (UNIAO), Brazilska radnička stranka (PTB), Kršćansko-socijalna stranka Stranka (PSC) i republikanci (REP) osvojili su većinu i u Senatu i u Zastupničkom domu.

Ako bude ponovno izabran u drugom krugu, Bolsonaro će imati povijesnu priliku iznijeti svoj program pred Kongres i promovirati neke od svojih najambicioznijih projekata, poput privatizacije Petrobrasa ili privatizacije mirovinskog sustava. S druge strane, ako Lula pobijedi, imat će zid u Kongresu koji će mu jako otežati vladanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolsonaro do sada nije imao većinu u Senatu

Iako je Bolsonarova vladajuća stranka već kontrolirala Donji dom, nakon niza saveza koje je predsjednik postigao nakon općinskih izbora 2020., ovaj rezultat označava temeljnu promjenu u Gornjem domu, budući da će on imati samostalnu većinu u Senatu bez ovisnosti o strankama Centrao: Brazilska socijaldemokratska stranka (PSDB), Nova stranka (NOVO), Socijaldemokratska stranka (PSD), Podemos (PODE), Solidarnost (SOL) i Naprijed (AVANTE).

Lula i njegovi saveznici ostavljeni su u krajnje neizvjesnoj poziciji na zakonodavnoj razini. Lulina Radnička stranka (PT), Demokratska radnička stranka (PDT), Komunistička partija Brazila (PCdoB), Stranka socijalizma i slobode (PSOL), Republikanska stranka društvenog poretka (PROS), Brazilska socijalistička stranka (PSB) ), Građanstvo (CIDAD), Zelena stranka (PV) i Održiva mreža (REDE) bit će manjina u oba doma.

Bolsonaro je došao na vlast 2018. na rukama PSL-a, stranke koja praktički nije bila politički zastupljena, ali je nakon pobjede na izborima postala prva snaga na nacionalnoj razini. Unatoč tome, čim je sletio u Brasiliju, glavni grad, stranački su ga čelnici izdali i predsjednik je brzo izgubio potporu u Kongresu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon gotovo dvije godine zakonodavnih blokada, nakon općinskih izbora 2020., uspio je postaviti Arthura Liru (PP) u predsjedništvo Zastupničkog doma, uz druge ključne čelnike poput ministara, što je stvorilo snažan blok stranačkih saveznika. Za razliku od Zastupničkog doma, Bolsonaro do sada nije imao većinu u Senatu gdje su ga Lula i Centrao mogli blokirati u bilo kojem trenutku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.