Putin krivi politiku za pad cijena nafte

Ruski predsjednik Vladimir Putin nagovijestio je da je pad globalnih cijena nafte koji pogađa rusko gospodarstvo dijelom prouzročen političkom manipulacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U intervjuu za kineske medije objavljenom u četvrtak Putin nije okrivio ni jednu zemlju posebno za pad cijena, ali neki ruski komentatori su to smanjenje predstavili kao saudijsko-američku zavjeru protiv Moskve.

“Naravno da je očigledni razlog za pad globalnih cijena nafte usporavanje stope (globalnog) gospodarskog rasta što znači da je potrošnja energije smanjena u cijelom nizu zemalja”, rekao je Putin prema tekstu koji je objavio Kremlj.

“Dodatno, politička komponenta je uvijek prisutna u cijeni nafte. Što više u jednom trenutku krize izgleda kao da je politika ta koja prevladava u određivanju cijena izvora energije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijena najbolje ruske nafte, uralske nafte, pala je za oko četvrtinu od kraja lipnja, slijedeći trend globalnih cijena nafte.

Cijena po kojoj se njome trguje je nešto preko 80 dolara po barelu što je daleko ispod 114 dolara potrebnih za uravnoteženje ruskog proračuna. To će dalje oslabiti gospodarstvo već pogođeno zapadnim sankcijama zbog krize u Ukrajini.

Putin je intervju dao prije nego se zaputi na summit Gospodarska suradnja Azije-Pacifika (APEC) u Pekingu sljedećg tjedna i sastanak skupine G20 velikih gospodarstava u Brisbaneu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističući sve veći interes Rusije za izgradnju odnosa s Azijom kako bi osigurala da ne bude izolirana zapadnim sankcijama, Putin je je rekao kako Moskva vidi azijsko-pacifičku regiju kao sve važnije energetsko tržište.

“Koraci koje poduzimamo…predviđaju dalju diverzifikaciju strukture i rasta izvora ruskog gospodarstva kao i smanjenja pretjerane ovisnosti o europskom tržištu hidrokarbonata, između ostalog i zbog rasta izvoza nafte i plina zemljama azijsko-pacifičke regije”.

Rusija osigurava Europi trećinu njezinih potreba za plinom. Već je počela izvoziti više nafte Kini i planira udvostručiti količinu u ovom desetljeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći ruski proizvođač plina Gazprom suglasio se početi izvoziti plin kroz plinovod Kini od 2019. i konačno joj dopremati 38 milijarda prostornih metara godišnje, što je više nego što od Rusije kupuje bilo koja europska zemlja pojedinačno.

Putin je rekao da su odnosi Rusije i Kine dosegnuli “najvišu razinu sveobuhvatnog pravednog na povjerenju utemeljenog partnerstva i strateške interakcije u cijeloj njihovoj povijesti”.

Za razliku od toga odnosi sa Sjedinjenim Državama su na najnižoj razini od Hladnoga rata zbog krize u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.