Referendum u Armeniji: brak muškarca i žene zaštićen Ustavom

Preliminarni rezultati nedjeljnog referenduma u Armeniji pokazali su kako 63,35 posto birača podržava provedbu ustavnih reformi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na referendum je izašlo 50,51 posto od dva i pol milijuna registriranih birača. Provedbu ustavnih reformi je podržalo 63,35 posto, dok je 32,35 posto birača izjasnilo protiv ustavnih reformi.

Brak kao zajednica žene i muškarca

Republika Armenija se od 2013. nalazi u procesu donošenja novog Ustava, prema kojem bi Armenija iz polupredsjedničkog modela ustrojstva vlasti prešla u parlamentarni model. Prema nacrtu koji je objavljen 4. kolovoza 2015. novi bi Ustav definirao da svi “punoljetni muškarci i žene imaju pravo na sklapanje braka između sebe i osnivanje obitelji, sukladno svojoj slobodnoj volji” (čl. 34.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova odredba, koja je dijelom preuzeta iz Opće deklaracije o pravima čovjeka (čl. 16.), nalazi se u sličnom obliku i u armenskom ustavu trenutno na snazi, no nacrtu novog ustava dodana je klauzula “između sebe” (“punoljetni muškarci i žene imaju pravo na sklapanje braka između sebe”), čime je brak jasno zaštićen od redefinicije.

Nacrt je “više nego jasan da se brak kao zajednica žene i muškarca može sklopiti samo između žene i muškarca”, poručio je predsjednik Komisije za izradu ustava Vardan Poghosyan.

Nacrt novog ustava koji je Ministarstvo pravde Armenije objavilo na internetskoj stranici u kolovozu ove godine predviđa reduciranje ovlasti predsjednika i jačanje ovlasti premijera i parlamenta. Vlada je istaknula kako su potrebne promjene kako bi ojačali politički sustav i demokraciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, oporba tvrdi da je pravi cilj da predsjednik Serzh Sargsyan ostane na vlasti nakon što njegov drugi mandat završi 2018. godine. Oporba je također progovorila i o rasprostranjenim nepravilnostima na biračkim mjestima i pozvala Armence da izađu na ulice.

Izaslanstvo Parlamentarne skupštine Vijeća Europe koje je promatralo referendum istaknulo je kako referendum potaknut političkim interesima umjesto potrebama armenske javnosti.

U Armeniji je trenutačno na snazi polupredsjednički sustav, a predsjednik Sargsyan je i lider vladajuće Republikanske partije koja u parlamentu ima 70 od ukupno 131 zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.