Rusi tvrde: SAD povećao uvoz nafte iz Rusije 43 posto, a traži od država EU-a da je ne uvoze

nafte
Foto: Thinkstock

“Iz potrebe da se ideološki suprotstave Rusiji, SAD potiče saveznike da sankcioniraju Rusiju dok u stvarnosti SAD kupuje rusku energiju po nižoj cijeni i prodaje je Europi po višoj cijeni kako bi služila njegovim interesnim skupinama. Na kraju, Europa postaje žrtva – europsko bogatstvo odlazi u SAD i pomaže u konsolidaciji dolara u odnosu na euro”, rekao je Cui.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U suprotnosti s pritiskom na europske saveznike da ne kupuju rusku naftu u kontekstu ukrajinske krize, SAD je tijekom proteklog tjedna povećao uvoz sirove nafte iz Rusije za 43 posto, odnosno 100.000 barela dnevno. To je objavilo Rusko vijeće sigurnosti. Zamjenik državnog tajnika Mihail Popov prenio je to ruskim medijima, piše Global Times.

Riječ je o kinesko-ruskim informacijama objavljenim Global Timesu, dnevnim novinama pod okriljem vodećeg lista Komunističke partije Kine, People’s Daily.

U tekstu se dalje nastavlja kako kritičari ističu da SAD slijedi vlastite interese na štetu svojih europskih saveznika.
Prema ruskom dužnosniku, Europa bi trebala očekivati ​​slična “iznenađenja” od SAD-a. Štoviše, Washington je dopustio svojim tvrtkama izvoz mineralnih gnojiva iz Rusije, prepoznajući ih kao esencijalnu robu, dodao je Popov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD i europski saveznici istražuju zabranu uvoza ruske nafte otkako je počeo sukob između Rusije i Ukrajine. Sve unatoč činjenici da se Europa oslanja na Rusiju u uvozu sirove nafte i prirodnog plina.

Pritisak SAD-a na EU da zabrani uvoz ruske nafte

Europa se suočava s pritiskom i SAD-a i UK-a da uvede zabranu ruske nafte. Britanija je najavila da će postupno ukinuti uvoz ruske nafte do kraja godine. U međuvremenu, Ministarstvo financija SAD-a postavilo je rok za okončanje poslova o uvozu nafte i ugljena iz Rusije do 22. travnja.

Cui Heng,  istraživač u Centru za ruske studije (Center for Russian Studies of East China Normal University) izjavio je za Global Times da je američka politika prema Rusiji usredotočena na dva aspekta. Jedan je suprotstavljanje ruskom političkom sustavu i ideologiji, a drugi je pragmatizam koji služi nacionalnim interesima SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolar se konsolidira u odnosu na euro – na račun građana EU-a

“Iz potrebe da se ideološki suprotstave Rusiji, SAD potiču saveznike da sankcioniraju Rusiju. Dok SAD kupuje rusku energiju po nižoj cijeni i prodaje je Europi po višoj cijeni da bi služila interesima domaćih interesnih skupina u naftnom lobiju. Na kraju, Europa postaje žrtva – europsko bogatstvo teče u SAD i pomaže u konsolidaciji dolara u odnosu na euro”, rekao je Cui.

Američki izvoz ukapljenoga prirodnog plina porastao je gotovo 16 posto prošlog mjeseca na rekordno visoku razinu, prema preliminarnim podacima Refinitiva, dok isporuke u Europu i dalje dominiraju. Američki LNG je u velikoj potražnji jer europske zemlje pokušavaju smanjiti uvoz plina iz Rusije nakon njezine vojne operacije u Ukrajini. Također nastoje obnoviti sve manje zalihe plina.

SAD koristi rat u Ukrajini za svoj profit

Lokalni mediji izvještavaju da je Europa najveći uvoznik LNG američkog plina četiri uzastopna mjeseca, uzimajući oko 65 posto američkog izvoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zajedničkom sporazumu, SAD je 25. ožujka najavio da će ove godine Europi dostaviti najmanje 15 milijardi kubičnih metara više ukapljenog prirodnog plina, nastojeći okončati ovisnost bloka o ruskom izvozu energije. Očekuje se da će se ove dodatne količine LNG-a u budućnosti povećati, navodi se u priopćenju Bijele kuće. Mick Wallace, član Europskog parlamenta, objavio je na Twitteru video svog parlamentarnog govora, rekavši da bi se Europa doista trebala odviknuti od svoje ovisnosti o ruskoj energiji. Ali je ne smije zamijeniti “prljavim frakiranim plinom” SAD-a, koji je izvršio invaziju na druge zemlje više od bilo koje druge zemlje na svijetu, prema medijskim izvještajima.

Analitičari kažu da je onaj koji ima najveću korist od rusko-ukrajinske krize i zabrane uvoza ruske nafte upravo – SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.