Vatileaks 2 – Ispitan novinar optužen za izvlačenje povjerljivih informacija: Nisam mogao ne činiti svoj posao

Nisam mogao ne činiti svoj posao; ne mislim da sam prekršio državnu tajnu – rekao je novinar Gianluigi Nuzzi tijekom ispitivanja na 9. zasjedanju sudskog postupka u Vatikanu o protuzakonitom dijeljenju zadržanih dokumenata, koji je postao poznat kao „Vatileaks 2“. U dvorani su bili prisutni i drugi optuženici: mons. Angel Lucio Vallejo Balda, Nicola Maio, Emiliano Fittipaldi i Francesca Immacolata Chaouqui. Sljedeće zasjedanje održat će se 26. travnja, navodi Radio Vatikan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinari Gianluigi Nuzzi i Emiliano Fittipaldi optuženi su za izvlačenje povjerljivih informacija od španjolskog monsinjora Lucija Velleja Bajde, njegovog talijanskog suradnika Nicole Maija i vatikanske savjetnice za odnose s javnošću Francesce Chaouqui.

Gianluigi Nuzzi, odgovarajući na pitanja suda, tužiteljstva i obrane, objasnio je tijek nastajanja svoje knjige, rekavši kako je počeo razmišljati o tome da ju napiše nakon što je susreo mons. Valleja Baldu te potvrdio utemeljenost primljenih vijesti. To se dogodilo nakon što mu je Francesca Immacolata Chaouqui pričala o kompleksnoj situaciji u Vatikanu u svezi s reformom Kurije te da je mons. Vallejo Balda bio spreman o tome govoriti.

Chaouqui samo kontakt

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda je potvrdio svoje dugo prijateljstvo sa Chaouqui, isključio je svaku njezinu daljnju umiješanost osim što je bila kontakt s mons. Vallejom Baldom. „Nije mi dala nijedan dokument“ – rekao je Nuzzi, objašnjavajući da je njezina tadašnja uloga pri Svetoj Stolici bila samo u reorganizaciji medija.

„Alarmantna situacija u Vatikanu“

Nuzzi je mons. Valleja Baldu prvi put susreo krajem ožujka 2015. godine u društvu Chaouqui. Svećenik mu je govorio o „alarmantnoj situaciji u Vatikanu“, tvrdeći da u Kuriji cvjetaju nezakonitosti. Da bi mu opisao ozračje u kojem se nalazio, Nuzzi je rekao kako mu je pokazao fotografije na mobitelu koje su pokazivale nasilno otvoreni sef u uredima gdje su radili te znakove provale blindiranog kabineta. Nuzzi je više puta tijekom ispitivanja izrazio čuđenje što „nijedne novine o tome nisu pisale“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Papine reforme bojkotirane“

Dodao je da mu je mons. Vallejo Balda govorio o tome kako su „Papine reforme bojkotirane“, kao i o „teškoćama u dobivanju informacija u Kuriji“ te da je unatoč njihovom radu sve „ostalo isto“. Drugi susret optuženog svećenika i novinara zbio se u kući Francesce Immacolate Chaouqui. Nuzzi je pokazao svoje bilješke sa sastanaka s mons. Vallejom Baldom, među kojima su – ustvrdio je novinar – lozinka i adresa svećenikove elektroničke pošte, koje mu je dao radi predaje zadržanih dokumenata.

„Otvoreni rat u Vatikanu“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svećenik je novinaru osim toga na mobitelu pokazao primjerke povjerljivih dokumenata, ističući kako ih je arhiv pun. Objasnio je da je više puta primio poruke putem WhatsApp aplikacije, u kojima je mons. Vallejo Balda pisao o „otvorenom ratu u Vatikanu“, u čijem se središtu nalazio on. Prema porukama, pokušavalo se diskreditirati osobe koje su „uživale Papino povjerenje“. Nuzzi je također rekao da mu je svećenik bio poslao fotografiju svojih vrata sa znakovima provale.

Ne smatra da je prekršio državnu tajnu

Upitan o kršenju državne tajne i o tome osjeća li se kriv, Nuzzi je odgovorio: „Nisam mogao ne činiti svoj posao; od trenutka u kojem se dođe do spoznaje relevantnih činjenica, nije moguće izuzeti se.“ Rekao je kako mu se „nije činilo da krši državnu tajnu“, nego da se u ovom konkretnom slučaju radilo o pitanju javnoga interesa s obzirom na „povlastice, tajne fondove itd.“

Arhiv za uništiti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nuzzi je tijekom ispitivanja također spomenuo fotografiju koju mu je poslao mons. Vallejo Balda, na kojoj su bile kutije s natpisom „dokumenti za uništiti“. Sudu je rekao kako je smatrao da, ako će ti dokumenti biti uništeni, onda nisu bili tajni. Osim toga, potvrdio je da je mons. Valleja Baldu više puta susreo te da je od njega, „poput urednika“, tražio objašnjenja o materijalima kojima mu je dao pristup. Novinar je isključio bilo koji oblik „prijetnje ili pritiska“ prema svećeniku, napominjući da se prema njemu odnosio s poštovanjem, pažnjom i uvažavanjem.

Svjedoci

Na kraju zasjedanja, sud je prihvatio odustajanje tužiteljstva od pozivanja za svjedoke zapovjednika vatikanske žandarmerije. Osim toga, odbijeni su zahtjevi odvjetnika mons. Valleja Balde te Francesce Immacolate Chaouqui za nekim dodatnim svjedocima.

Niz optužbi autora na račun Vatikana

Fittipaldi je objavio da je kardinal Tarcisio Bertone, državni tajnik u pontifikatu Benedikta XVI., potrošio 200 tisuća eura za renoviranje apartmana od 300 četvornih metara, a sve je platila vatikanska dječja bolnica, koja mu je organizirala i jedan helikopterski let za 24.000 eura.

Oba autora osuđuju cijene beatifikacija i kanonizacija, pri čemu Nuzzi ističe da su sponzori platili rekordnih 750 tisuća eura za beatifikaciju talijanskog svećenika Antonija Rosminija.

Druga otkrića uključuju i sumnje u postojanje crnog tržišta u trgovanju alkoholom, duhanom i gorivom koji se iza vatikanskih zidina prodaju po nižim cijenama, u nedostatku kontrole nad tenderima i javnim nabavama Grada Države Vatikana i neprikladnom korištenju Petrova novčića, osobnog papinskog humanitarnog fonda.

“Od deset eura koji uđu u Petrov novčić, šest odlazi na pokrivanje gubitaka kurije, dva u državne rezerve, a samo dva za stvarne humanitarne potrebe”, rekao je Nuzzi novinarima.

U još jednom iznenađujućem otkriću, Nuzzi piše da su bankovni računi umrlih papa još otvoreni. Primjerice, na računu na ime Ivana Pavla I., koji je umro 1978. nakon samo 33 dana pontifikata, stoji 110.863 eura.

Dvije knjige sugeriraju da su Franjini pokušaji da reformira vatikansku birokratsku mašinu, Rimsku kuriju, u najboljem slučaju samo polovično uspjeli i bacaju sumnju na sposobnost australskog kardinala Georgea Pella kojeg je Franjo imenovao ‘ministrom financija’.

Novi skandal s curenjem dokumenata već se naziva VatiLeaks 2, tri godine poslije prve takve afere koja je razotkrila uhljebljivanje, podmetanja i borbe za vlast unutar Rimske kurije i vjeruje se da je pridonijela šokantnoj odluci Benedikta XVI. da se odrekne dužnosti.

Nuzzi je rekao da je imao pristup tajnim snimkama kriznog sastanka četiri mjeseca nakon Franjina izbora na kojem se čuje kako Papa govori: “Nije pretjerano reći da je većina naših troškova izvan naše kontrole”.

Papa ogorčen novim Vatikanleaksom, ali odlučan u provedbi reformi

Papa Franjo je “jako ogorčen, ali odlučan” nakon curenja dokumenata koji otkrivaju financijske farse u Vatikanu, koje su protivne njegovom pozivanju na poniznost u trošenju i reforme, izjavio je u srijedu treći čovjek Vatikana monsinjor Angelo Becciu.

Nakon niza novih otkrića koji pokazuju da su neka sredstva namijenjena siromašnima i bolesnima služila za financiranje luksuznog načina života nekih kardinala, monsinjor Becciu otkrio je na Twitteru što mu je papa Franjo rekao: “pokažimo mirnoću i odlučnost”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.