Stotinu tisuća Indonežana pobjeglo je iz svojih domova zbog erupcije vulkana na istočnoj strani otoka Jave, a tri osobe su poginule kad se urušila kuća u kojoj su bili, javlja BBC.
Vulkan Kelud izbacio je prašinu i pepeo na velikom području, sve do grada Surabaya udaljenog 130 kilometara. Službeno je potvrđeno da su dvije osobe poginule nakon urušavanja dviju kuća pod teretom pepela.
Zračne luke u Surabayu, Yogyakarti i Sohu zatvorene su zbog smanjene vidljivosti, opravdana su i strahovanja da bi vulkanska prašina i pepeo mogli oštetiti motore zrakoplova.
Direktor zračne luke Yogyakarte Andi Wirson izjavio je da je na pisti sloj pepela debeo 5 cm.
Službene vlasti pozvale su u četvrtak sat vremena prije erupcije vulkana stanovnike 35 sela, unutar 10 km udaljenosti od vulkana da se evakuiraju. Deseci tisuća pobjegli su u privremena skloništa.
Neke evakuirane osobe pokušale su se vratiti svojim kućama danas ujutro kako bi pokupile svoje dragocjenosti, no kamenje i pepeo koje izbacuje vulkan, natjerali su ih da se vrate natrag.
„ Cijelo mjesto se treslo, bilo je to kao da smo na brodu usred pučine“, izjavio je jedan stanovnik AFP-u i opisao kako su bježeći iz mjesta vidjeli lavu kako se ulijeva u rijeku.
BBC iz Jakarte javlja da sloj prašine u selima koja su blizu vulkanu čini ceste opasnima za pješake i vozila.
Kelud, koji se probudilo prije par tjedan dana, erumpirao je u četvrtak navečer, a danas su nadležne vlasti javile kako erupcija postepeno jenjava.
Stručnjaci kažu da je uobičajeno da se vulkan utiša nakon velike erupcije te ponovne erupcije nisu uobičajene. Erupcija ovog vulkana zadnji put je zabilježena 1990. kada je poginulo na desetke ljudi a 1919. oko 5000 ljudi.
Indonezija se nalazi na području niza geoloških opterećenja te je sklona čestim potresima i vulkanskim erupcijama oko 130 aktivnih vulkana.
Početkom ovoga mjeseca erumpirao je vulkan na Sumatri pri čemu je poginulo najmanje 14 ljudi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa