O Kosinju i njegovom bogatom, no neistraženom kulturno-povijesnom značaju, već smo ranije uvelike pisali i kao i o, prema svemu sudeći, skorom potapanju dijelova Kosinja pod patronatom Hrvatske Vlade, a u režiji HEP-a. Ovog vam puta donosimo zanimljivu i malo poznatu priču o tome kako je Kosinj prošao u Domovinskom ratu.
HTV-ov Dokumentarni film o Domovinskom ratu u Kosinju te odnosima Hrvata i Srba u Kosinjskoj dolini ratne 1992. godine objavljen je nedavno na YouTube kanalu ‘Kosinj‘.
Bez pobune lokalnih Srba
Dokumentarac govori o ratnim zbivanjima u tom kraju, no najviše o činjenici da je Domovinski rat u Kosinju prošao bez pobune tamošnjih pripadnika srpske nacionalne manjine iako je bilo nekolicine onih koji su se smatrali ugroženima i željeli napustiti svoje domove.
Naime, na području Kosinja postoje sela s većinskim hrvatskim i većinski srpskim stanovništvom kao i u mnogim drugim krajevima Hrvatske. No za razliku od Baranje, Korduna, istočne Slavonije na području Kosinja nije bilo međusobnih sukoba.
>Prof. dr. sc. Uršić: Suverenost i bezgranična glupost uništenja Kosinja
>Inženjer Pinčić: Potapanje Kosinja neće ništa riješiti; imam alternativu
Dokumentarni film prikazuje iz perspektive Kosinjana olovne ratne godine, suživot koji je u toj napetoj ratnoj atmosferi ipak funkcionirao uz zvuke obližnjih detonacija s aktivnih ličkih bojišta.
>O bogatoj povijesti Kosinja, kojemu prijeti potapanje (1): Mjesto prve glagoljske tiskare?
>O povijesti Kosinja, kojemu prijeti potapanje (2): Tko je bio Broz Žakan, učitelj popova glagoljaša?
>O povijesti Kosinja, kojemu prijeti potapanje (3): Što kriju neistraženi arheološki lokaliteti?
>O povijesti Kosinja, kojemu prijeti potapanje (4): Evo njegovih glagoljskih spomenika!
>Održan prvi znanstveno-stručni o Kosinju: Kako spasiti bogatu prirodnu i kulturnu baštinu ovog kraja kojeg država želi potopiti?
>Nadahnut govor biskupa Križića o Kosinju: ‘Nedostatak znanja početak je propasti svih naroda’
>Sučeljavanje o potapanju Kosinja: Kako HEP brani neobranjivo
Film prikazuje i kako su se Kosinjani organizirali u obrani Domovine te donosi zanimljive izjave stanovnika Kosinja iz srpske nacionalne manjine koji su unatoč velikosrpskoj propagandi, uglavnom ostali na svojim ognjištima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.