Nove prostorije fizikalne terapije zagrebačke Klinike za dječje bolesti svečano su otvorene u utorak u Prilazu Gjure Deželića 79, gdje je Bolnica u dvorišnoj zgradi unajamila i preuredila prostor od 150 četvornih metara.
Prostor u Deželićevoj po svemu odgovora stručno-tehničkim uvjetima medicinske rehabilitacije, omogućuje pristup osobama s posebnim potrebama, a osiguran je i parkirališni prostor za bolesnike.
Uređenje i opremanje novih prostora stajalo je oko 250.000 kuna, što je Bolnica većinom financirala od donacija i vlastitim sredstvima, rekao je na otvorenju Osman Kadić, sanacijski upravitelj Klaićeve bolnice.
Novi, četiri puta veći prostor, povećat će standard usluga fizikalne terapije, ali i omogućiti znatno veći prihvat pacijenata. Prostor je unajmljen od Grada Zagreba i jedne fizičke osobe, a Bolnica će ga plaćati 7.500 kuna mjesečno.
Kadić je podsjetio kako su u Klaićevoj još prije dvije godine donijeli odluku o premještanju fizikalne terapije. “Ovo je finale i poklon za Božić našim pacijentima”, istaknuo je otvarajući prostorije u Deželićevoj u kojima se fizikalna terapija provodi već tjedan dana te bi se, bez obzira na eventualno preseljenje bolnice, trebala nastaviti i idućih deset godina.
“Ako i dođe do preseljenja, ovaj prostor može ostati kao ekspozitura za pacijente iz zapadnog dijela grada”, ističe Kadić.
Govoreći o aktualnom pitanju preseljenja Dječje bolnice, rekao je kako je napravljena procjena zgrade u Klaićevoj i u Dubravi, kamo bi se Dječja bolnica mogla preseliti.
No, izvješće je u domeni Ministarstva zdravlja, ističe Kadić koji je uvjeren da će u sljedećih nekoliko mjeseci biti postignut dogovor, nakon čega slijedi uređenje koje će potrajati barem godinu do godinu i pol dana.
On očekuje da će Ministarstvo ovih dana objaviti dokle se došlo s pronalaženjem nove zgrade za Dječju bolnicu, koja sada radi na 11.000 četvornih metara neadekvatnog prostora. Hrvatskoj je potrebna središnja dječja bolnica s barem 25.000 četvornih metra, ističe Kadić.
Pročelnik Zavoda za kliničku ortopediju u Klaićevoj Davor Bojić rekao je da njihov poliklinički dio ortopedije godišnje primi 25.000 pacijenata koji su dosad liječeni u neadekvatnim podrumskim prostorijama na više lokacija.
“Do sada smo na fizikalnu terapiju dnevno primali pedesetak pacijenata, a sada ćemo ih u dvije smjene moći prihvatiti stotinjak”, ističe Boić.
U Ministarstvu zdravlja potvrdili su da je natječaj za procjenu zgrada napravljen, no rezultati još nisu objavljeni. “Poznato je jedino da će u 2015. problem bolnice u Klaićevoj biti riješen”, kaže glasnogovornik Ministarstva Josip Jagić.
Jagić, međutim, nije iznio detalje kamo će Dječja bolnica biti premještena i hoće li to, kako su pisali mediji, biti prostor nezavršene Medikolove bolnice u Dubravi.
Uređenje i opremanje prostorija fizikalne terapije u Deželićevoj pomogao je McDonald’s, koji je u sklopu humanitarne akcije McHappy Day u tu svrhu prikupio 75.000 kuna.