Kako je avangardna skupina iz Slovenije 80-ih uzdrmala jugoslavensku ‘političku scenu’ jednim plakatom?

avangardna skupina
Foto: snimka zaslona

Štafeta mladosti bila je jugoslavenska komunistička tradicija. Desetljećima su mladi Jugoslaveni prenosili štafetu po zemlji, a zatim je predavali predsjedniku Titu na svečanosti u Beogradu. No, 1980-ih jedna avangardna slovenska dizajnerska skupina odlučila je izazvati ortodoksnu jugoslavensku političku sceni – i izazvala političku oluju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štafeta se nastavila i nakon Titove smrti, no novoj generaciji Slovenaca ta je tradicija postajala smiješni anakronizam. Mladi ljudi 80-ih bili su sve više liberalni i zapadnjački orijentirani; za njih štafeta nije bila samo rastrošnost, nego i simbol propadajuće ideologije.

Godine 1987. došao je red na Sloveniju da dizajnira štafetu i službene plakate za događaj. Pobjednički dizajn za plakat izradila je Novi kolektivizem, dizajnerski ogranak Neue Slowenische Kunsta. NSK, kako je bio opće poznat, bio je avangardna skupina s reputacijom izazivača komunističke ortodoksije.

Politička satira

No, na pobjedničkom plakatu grupe nije bilo ničeg neobičnog ili provokativnog – barem na prvi pogled. Prikazivao je atletski građenog muškarca plave kose koji se penje na gromadu te drži veliku jugoslavensku zastavu u jednoj ruci i palicu u drugoj. No, postojala je caka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>25. svibnja ‘Dan mladosti’ – predavanje ‘štafete mladosti’ na dan Titovog rođenja

Kada je srpski inženjer po imenu Nikola Grujić vidio plakat, bio mu je jako poznat i sjetio se da ga je vidio u povijesnoj knjizi. Doista, kad je pogledao knjigu, vidio je gotovo isti poster. Ali plavokosi muškarac u knjizi umjesto jugoslavenske zastave, držao je nacističku zastavu, a umjesto palice držao je baklju Trećeg Reicha. Svi ostali elementi slike bili su više-manje iste, piše RTV Slovenija.

Novi kolektivizem, u činu političke satire koji oduzima dah, prepravio je nacistički plakat, pretvorio ga u komunistički, prijavio ga na nacionalni natječaj – i pobijedio. Bila je to krajnja osuda službene komunističke ikonografije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grujić je odmah prijavio svoje otkriće, a kreatore plakata, zajedno s članovima komisije koja ga je odabrala, ispitala je policija. Liberalnom časopisu Mladina čak je onemogućeno reproduciranje plakata na naslovnici. Oštre osude “provokacija” skupine stigle su iz svih dijelova Jugoslavije.

Međutim, godinu dana kasnije, lokalni tužitelji u Sloveniji odlučili su da neće podići optužnicu protiv Novog kolektivizma, a kao razlog naveli su slobodu umjetničkog izražavanja. Došlo je doba političke liberalizacije – poznato kao slovensko proljeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.