Klimatske promjene prepolovit će plantaže kave

Unsplash/pixabay

Klimatske promjene mogle bi ostaviti gorak okus u ustima kavopija, sugerira se u australskom klimatskom izvješću u ponedjeljak, jer se predviđa da će se do 2050. prepoloviti područje pogodno za uzgoj kavovca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači da će tim problemom biti pogođeno 120 milijuna ljudi koji žive od industrije kave, među kojima su neke od najsiromašnijih svjetskih zajednica, objavio je klimatološki institut u Sydneyju.

“Rast temperatura i ekstremno vrijeme poput obilnih kiša smanjit će za 50 posto površine pogodne za uzgoj kave, istodobno smanjiti njezinu kvalitetu i povećati cijenu za potrošače”, kaže se u izvješću.

“Dio uzgajivača će ostati bez prihoda, a potrošači će se suočiti s nestašicama, višom cijenom i lošijom aromom”, rekao je šef instituta John Connor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klimatske promjene već sada utječu na uzgajivače u dijelovima Meksika, Gvatemale i Nikaragve, zemljama u kojima je proizvodnja kave jedna od ključnih ekonomskih grana. Sve je više bolesti i nametnika na plantažama, što utječe na prinos i kvalitetu.

Industrija kave globalno vrijedi 19 milijardi dolara. Više od 2,25 milijardi šalica kave dnevno se popije u svijetu, a proizvodnja se utrostručila se u posljednjih 50 godina.

Međutim, između 80 i 90 posto proizvođača kave mali su poljoprivrednici, koji su najizloženiji klimatskim promjenama. “Njihov svijet je ugrožen”, rekao je Connor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.