Preporučuju nam da jedemo ribu, a ne spominju toksine iz mora… Koliko su oni zaista štetni?

Foto: fah

Većina za zdravlje štetnih tvari koje dospijevaju u more i oceane, a preko morske hrane i u prehrambeni lanac, ne predstavlja veću opasnost za zdravlje ljudi jer su koncentracije toksina koji tako ulaze u tijelo male, a rizik dodatno smanjuje dobra termička obrada, pokazali su nalazi slovenski znanstvenika koji sudjeluju u europskom projektu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt “Ecsafesafefood” koji je pri kraju, pokrenula je Europska komisija prije tri godine.

“Rezultati koje smo dobili su povoljni. Pokazalo se da najproblematičnije supstancije organizam apsorbira u maloj mjeri. No, važna je i tehnika pripreme morske hrane. Tako pečenjem na gradelama ili roštilju značajno smanjujemo njihov unos”, kazao je dr. Tomaž Langerholc s mariborskog Fakltet za poljoprivredu i biosistemske znanosti.

Njegova je ekipa u laboratoriju analizirala toksine iz sirovih, a potom iz prerađenih riba, školjaka i rakova s više europskih obala, među ostalim i iz Jadranskog mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mariborski znanstvenici dokazali su da je koncentracija štetnih tvari koje preko hrane mogu ući u prehrambeni lanac puno veća na ušćima rijeka u more ili ocean.

Projekt “Ecsafesafefood” koji Komisija financira s pet milijuna eura završava početkom iduće godine.

Cilj je da se preko posebnog portala rezultati i preporuke o korištenju morske hrane predstave europskim potrošačima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, temeljem nalaza do kojih se istraživanjem došlo donijele bi se smjernice o eksploataciji morske hrane koje bi koristila riblja industrija.

Langerholc ističe da su pravi izazov za znanost biotoksini koje proizvode neke vrste morskih algi što se sve brže razmožavaju zbog rasta temperature mora uslijed klimatskih promjena.

Za razliku od industrijskih onečiščivača, biotoksini štetne posljedice u organizmu mogu izazvati već u malim koncentracijama, a zabilježeni su već i smrtni slučajevi, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.