Švicarski znanstvenici: duhovi su jedino u našim glavama

Duhovi postoje samo u našem mozgu i znanstvenici sada točno znaju u kojem ih dijelu mozga mogu pronaći i zašto se pojavljuju, prema rezultatima istraživanja koje je proveo tim s Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švicarski znanstvenici zaključili su da su “duhovi” odnosno “osjećaj nečije nevidljive prisutnosti” proizvod našeg mozga u trenutku kad zbog bolesti, iscrpljenosti li stresa mozak na trenutak izgubi pojam o tomu gdje se tijelo u prostoru nalazi. Oni su u laboratorijskim uvjetima uspjeli stvoriti iluziju postojanja duhova odnosno doživljaja nevidljive prisutnosti.

Pacijenti koji pate od neuroloških ili psihijatrijskih stanja često su opisivali osjećaj strane prisutnosti, a slična su iskustva bezbroj puta opisivali i alpinisti, istraživači, preživjeli, kao i osobe koje su izgubile najbliže članove obitelji.

Zajednički nazivnik njihovih iskustava bio je da su “osjećali nečiju prisutnost” ali ju nisu vidjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je planinar Reinhold Messner u lipnju 1970., dok se spuštao s bratom s vrhunca Nanga Parbat, iscrpljen i promrznut u uvjetima razrijeđenog zraka, doživio prisutnost trećeg planinara nekoliko koraka iza sebe ali uvijek izvan vidnog polja. Kazao je kako ga nije vidio ali je osjećao da je tamo.

Tima znanstvenika Olafa Blankea s EPFL-a uspio je kod dobrovoljaca stvoriti iluziju strane nevidljive prisutnosti u laboratoriju a ponudio je i objašnjenje fenomena.

Znanstvenici su pokazali da je osjećaj nečije nevidljive prisutnosti posljedica promijenjenih senzorimotornih signala u mozgu koji su odgovorni za svijest o vlastitom tijelu i njegovu položaju jer su utjecali na, odnosno ometali su mozak u integriranju informacija o kretanju vlastitog tijela s osjetom položaja vlastitog tijela u prostoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici su zbunjivali mozak ispitanika u laboratorijskim uvjetima uz pomoć robota koji je dodirivao ispitanike po leđima uz odgodu dok su oni istodobno sami ponavljali takve pokrete.

Dio ispitanika nastali doživljaj opisao je kao osjećaj nečije prisutnosti a nekoliko čak i kao prisutnost duhova. Osjećaj nelagode bio je u nekim slučajevima tolikog stupnja da su ispitanici tražili da se pokus prekine.

Znanstvenici su zaključili da mozak, jednom ometen, te informacije nije više tumačio kao informacije o vlastitu tijelu nego ih je interpretirao kao tuđu prisutnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komunikacijski nesporazumi događali su se između inzularnog, frontoparijetalnog i temeproparijetalnog korteksa mozga tijekom razmjene informacija i njihova interpretiranja.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Current Biology.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.