Albanski premijer Rama u posjetu Srbiji

Albanski premijer Edi Rama stigao je u ponedjeljak u službeni posjet Srbiji, što je prvi službeni posjet jednog albanskog državnika na najvišoj razini poslije 68 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Albanskog premijera su ispred Palače Srbija dočekali predsjednik srbijanske vlade Aleksandar Vučić te ministri vanjskih poslova Ivica Dačić, unutarnjih poslova Nebojša Stefanović, gospodarstva Željko Sertić i direktor vladina ureda za Kosovo Marko Đurić.

Rami je domaćin srbijanski premijer Vučić, s kojim će nakon susreta i razgovora potpisati nekoliko međudržavnih sporazuma i protokola.

Iako službenih najava nema, Edi Rama bi tijekom boravka u Srbiji trebao posjetiti i albansku zajednicu na jugu Srbije, gdje će, kako navode beogradski mediji, održati govor u lokalnom domu kulture u Preševu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolazaka Rame u Beograd prvi je posjet jednog albanskog državnika od susreta nekadašnjeg albanskog šefa države Evera Hoxe i Josipa Broza Tita u srpnju 1946. godine.

Ramin posjet, ranije planiran za 22. listopada, odložen je zbog incidenta na nogometnoj utakmici Srbija-Albanija za Euro 2016. u Beogradu 14. listopada, kada je na stadion uz pomoć bespilotne letjelice unesena zastava tzv. Velike Albanije, što je rezultiralo prekidom utakmice dviju reprezentacija.

Uslijedile su ozbiljne tenzije u kojima je posjet albanskog premijera odložen je za 10. studenog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvojica premijera nisu se u telefonskom razgovoru uspjeli usuglasiti o incidentu zbog kojeg je prekinuta nogometna utakmica dviju reprezentacija, ali su u zajedničkom priopćenju izrazili žaljenje zbog incidenta na utakmici istaknuvši spremnost okrenuti novu stranicu u političkim i ekonomskim odnosima između dvije zemlje.

Premijeri Srbije i Albanije naglasili su da je neophodno nastaviti dijalog i proces započet u Berlinu 28. kolovoza, tijekom konferencije o Zapadnom Balkanu, ocjenjujući da će taj dijalog potaknuti poboljšanje odnosa dviju zemalja, regije i cijele Europe.

Odnosi s Beograda i Tirane opterećeni su poglavito zbog Kosova, budući je Albanija bila jedina zemlja koja je priznala samoproglašenu republiku Kosovo na skupštini kosovskih Albanaca u Kačaniku 1990. godine. Diplomatski odnosi prekinuti su u vrijeme NATO-ova bombardiranja 1999. godine te su ponovno uspostavljeni poslije pada Miloševićeva režima u Srbiji 2000. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnosi dvije države pogoršani su nakon što je 2008. Albanija među prvima priznala neovisnost Kosova.

Na niskoj razini su i gospodarski odnosi pa je, primjerice, robna razmjena u lani bila oko 110 milijuna eura. Prvi korak učinila je nedavno Srbija uvođenjem izravne zračne linije Beograd-Tirana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.