Tuljani iskorištavaju ljudsku tehnologiju za svoju prehranu

Foto: Andreas Trepte

Tuljani su vrlo brzo otkrili način na koji im tehnologija kojom ljudi označavaju jata riba kako bi pratili njihovu migraciju, broj i životni vijek, može pomoći u prehrani, utvrdili su škotski znanstvenici potvrđujući time dugogodišnje sumnje podmorskih biologa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici sa sveučilišta St. Andrew provjeravali su pretpostavke da jata riba obilježena zvučnim signalima lošije završavaju od onih s drugačijim oznakama i utvrdili da tuljani brzo shvaćaju da im zvučni signali kojima su označena jata služe kao zvono za večeru.

Otkriće je potvrdilo inteligenciju tuljana, ali i dovelo u pitanje istraživanja o migraciji riba rađena uz pomoć zvučnih signala. “Čini se da su označene ribe žrtve grabežljivaca”, kazala je voditeljica istraživanja Amanda Stansbury.

Znanstvenici su već ranije utvrdili da je stradavalo više lososa označenih zvučnim signalima nego onih s drugim oznakama. “Očito su grabežljivci brže otkrivali losose označene zvukom”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U okviru istraživanja znanstvenici su proučavali ponašanje deset sivih tuljana u bazenu u kojem su bile brojne kutije. Većinom su kutije bile prazne, a u nekima su bile ribe sa zvučnim ili tihim oznakama.

Tuljanima je trebalo vrlo malo vremena da shvate da ih zvučni signali vode do obroka. U prvoj potrazi tuljanima je trebalo oko pola sata da otkriju ribu sa zvučnom oznakom, a u dvadesetoj rundi dostajala je samo jedna minuta.

Znanstvenici vjeruju da i druge morske vrste poput dupina ili kitova mogu isto tako brzo shvatiti prednosti zvukovnih oznaka na jatima riba i drugih morskih životinja. Osim toga isti učinak mogli bi imati i sonari i drugi uređaji kojima ribari traže jata. “Kad u moru stvaramo buku moramo razmišljati o tomu kako to utječe na životinje”, kaže Stansbury.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici vjeruju da oznake koje privlače grabežljivce mogu dovesti i do promjena u ponašanju riba koje nastoje izbjeći nesretnu sudbinu.

Rezultati istraživanja obja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.